Güzellik

4 Neden Uyku Sorunu

Geceleri genelde uyku sorunu ile karşılaşıyorsanız, nedenlerine bağlı olarak düzenli uyumanızı sağlayacak aşağıda açıkladığımız dört maddeyi yerine getirebilirsiniz.

Japon araştırmacılar omuzları sıkan sütyenlerin dar olması nedeniyle göğüs kafesinde de aynı baskıyı uyguladığını ve dolayısıyla uykuya mahrum bıraktığı görüşünde. Gün boyunca giyilmiş olan dar kıyafetler nedeniyle bedende meydana gelen sıcaklık artışı uykunun düşmanı olarak görülüyor.

 

4 Neden Uyku Sorunu
4 Neden Uyku Sorunu

Uyku Sorunu İçin Neler Yapmalı?

Özlemini duyduğunuz rahat bir uyku için akşam 21:00’den sonra iş görüşmelerine ara vermeniz gerekiyor. Michigan Üniversitesi denekler üzerinde yaptığı araştırmada bu sonucu bulmuş. 21:00’den sonra iş görüşmesi yapan, elektronik posta atan veya telefonla iş konuşanların, dostlarıyla telefonda sohbet edenler kadar rahat bir uyku uyuyamadığı yönünde sonuç çıkıyor. Akıllı telefonların portatif özelliği nedeniyle yatarken yakın yerde bulunuyor olması gerek ses gerekse ışık özelliklerinin rahatsız edici boyutunu arttırdığını ifade eden uzmanlar, bu cihazları kapatmanın daha sağlıklı olduğu yönünde fikir sunuyor.

4 Neden Uyku Sorunu
4 Neden Uyku Sorunu

Elbette ki, sigarayı unutmuyoruz. Uyku öncesi içilen her bir sigara uyku sorunu olarak karşımıza çıkıyor. REM uykusunda geçirilmesi gereken zaman hafif uyku modunda daha fazla zaman geçirilmesine neden oluyor. Ayrıca uykudan önce sigara içenler daha az dinlenmiş olarak ertesi güne merhaba diyor.

Akşam yemekleri de uyku sorunu olarak karşımıza çıkıyor. Geç yenilmiş bir akşam yemeğinin yanı sıra ağır proteinler içeren ızgara tavuk ve et gibi gıdalar uyku esnasında zorlayıcı nedenler arasına giriyor. Yatmadan en az dört saat önce karbonhidrat ürünler kan şekerinin düşmesine neden olarak uykuya geçişi de kolaylaştırıyor.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin

Close
Close