Ekonomi

Airdrop (Kripto Para) Ne Demektir, Ne İşe Yarar?

Airdrop (Kripto Para) Ne Demektir, Ne İşe Yarar? İyi anlaşılması gereken bir konudur. Airdrop kelime anlamı olarak gökten düşen, inen şeklinde tanımlanır. Bedava dağıtılan değerlere verilen isimdir. Airdrop yağdığında toplanabilecek kripto değerlere işaret eder.

Airdrop (Kripto Para) Ne Demektir, Ne İşe Yarar? Günümüzde sayısız kripto token ortaya çıkmakta ve tanıtım olarak Airdroplar düzenlemektedirler. Bunun için facebook, telegram, Youtube gibi sosyal medya kanallarında tanıtımlarını yapmaktadırlar. Yapılacak zorunlu paylaşımlara ücretsiz token dağıtmaktadırlar. Genelde kendi tokenlerini dağıtmalarının yanında promosyon olarak nakit ödeme ve USDT, BNB gibi tokenleri de hediye edebilmektedirler.

Airdrop Nedir?

NFT lerin ortaya çıkmasıyla birlikte Kripto dünyası daha da farklı bir renk aldı. Sanat, tasarım ve mimari kripto dünyasında dahil oldu. Anlamlı ya da anlamsız olsun hatta oldukça uçuk şeyler NFT olarak kodlanıp satılabilmektedir. NFT Airdroplar özel üretilmiş benzersiz NFT leri hediye edebildikleri gibi bunu çok cüzi fiyatlardan üretme MINT etme imkânı da vermektedirler. Airdrop ne demektir? Dediğimizde NFT leri de göz önünde bulundurmak lazımdır.

Reklam günümüzde en etkili tanıtım yoludur. Müşteri ve kullanıcılar üzerinde iyi bir intiba bırakmak oldukça ödemlidir. Airdroplar konusunda günümüz insanları pek seçici olmamaktadır. Global olarak fakirleşen dünya için umut tacirleri de Airdroplarla birçok kullanıcıyı yanıltmaya başlamıştır. Bazı Oluşumlar airdropları ödemek için belirli bir miktar ödeme istemektedirler. Çoğu çöp olan bu oluşumların kaybolup gittiği görülmektedir. Borsalara girmek alım ve satımlarda yer almak bu tokenler için hayaldir. Çünkü önlerinde rekabet edecekleri milyonlarda kripto para birimi ve altcoinler bulunur. Zaten web sitesi dahil çoğu konuda özenli olmayıp altyapısı eksik olan girişimlerdir.

Airdroplar konusunda seçici olmak zaman kaybetmemek ve yanıltmamak açısında çok önemlidir. Güçlü bir altyapısı olmayan web sayfası twitter, facebook gibi sosyal medya hesapları ciddi olmayan. Logosundan tutun her hususta değerli içerik üretmeyen airdroplar uğraşmaya değmezler. Fake dediğimiz ve bazen de scam olarak niteleyebileceğimiz ve özet olarak sahte ve yanıltıcı olarak nitelendirebileceğimiz sayısız airdrop bulunmaktadır. Kullanıcıların bu konularda dikkat etmesi gerekir.

Zaman kripto çağıdır. Yakın gelecekte kâğıt ve demir paraların kaldırılması gündemde bu şekilde hükümetler para akışlarını daha dikkatli bir şekilde takip edebilecekler. Vergi kaçaklarının da önüne geçebileceklerdir. Devletler çalışanların maaşlarını ulusal kripto para birimleriyle ödeyebilmek amacıyla altyapı çalışmalarına ışık yakmaktadırlar. Kullanıcıların para kazanmak amacıyla takip ettikleri kripto dünyasından büyük beklentileri bulunmaktadır. Bu da çoğu sahte girişimcinin iştihanı kabartmaktadır. Airdrop ne demektir? Diye sorduğumuza karşımıza bir o kadar da çözülmesi gereken denklem çıkıyor.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu