Ekonomi

Banka Araç Kredi Faiz Oranları

Araba almadan önce banka araç kredi faiz oranları hakkında bilgi sahibi olmak ve ödenecek taksitleri hesaplamak gerekir.

Son zamanlarda artan ticari ve bireysel oto kiralama şirketleri ile beraber, bankada bulunan nakit paranızın tamamını harcayarak araç satın almak yerine uzun dönemli kiralamalarda oldukça popüler olmuş durumunda. Kiralama opsiyonlarının gelişmesi ve çeşitli avantajlarına rağmen, banka kredisi kullanarak, aylık araç kirası öder gibi taksitle araç sahibi olma opsiyonu hala oldukça fazla başvurulan bir yöntemdir.

Taşıt Kredisi

“0 km” veya “2.el” araç satın almalarında oto kredisi, otomobil kredisi ya da günümüzde daha çok kullandığı şekilde “taşıt kredisi” günümüzde hala en çok başvurulan ihtiyaç kredilerinden bir tanesidir. Bankalardan alacağınız araç kredisi faiz oranları, kredi miktarı, kredinin araç alım tutarının ne kadarını karşılayacağı gibi konular farklı durumlara göre değişkenlik gösterir. Alacağınız araç 2. El ise kaç yaşında olduğuna göre bankalar farklı faiz oranları uygulamaktadır. Alacağınız araç 0 km ise krediyi alacağınız bankaya, alacağınız aracın markasına, almak istediğiniz araç markasının banka ile anlaşmasının olmaması gibi konulara göre, hem bankanın araç fiyatının ne kadarını karşılayacağı hem de uygulayacağı taksit ve faiz oranları belirlenir.

Faiz Oranlarındaki Değişkenlik

En yaygın ihtiyaç kredilerinden biri olan taşıt kredisi için banka araç kredi faiz oranları çok büyük değişiklikler gösterdiği için, kredi almadan önce tüm bankaları ve uyguladıkları araç kredi faz oranlarını, almayı düşündüğünüz araçlar ve modelleri özelinde oldukça dikkati ve titiz bir şekilde araştırmalısınız. Bankalar genelde almayı düşündüğünüz araç değerinin kasko bedelinin %70-75’ine kadarlık kısmını karşılamaktadır. Bankaların kredi faiz oranlarını öğrenip, kendi bütçenize en uygun krediye karar verdikten sonra araç sahibi olabilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin

Close
Close