Anne-Çocuk

Bebeğin Anne Karnında Başlayan Eğitim Serüveni

Bebeğin Anne Karnında Başlayan Eğitim Serüveni! Bebeğin anne karnında başlayan eğitim serüveni son nefesini verinceye kadar devam etmektedir. Bazen duyum bazen de çağrışımlar olarak üretilen öğrenme etkinlikleri, bilimsel verilerde görüldüğü kadarıyla anne karnında başlamaktadır.

Bebeğin Anne Karnında Başlayan Eğitim Serüveni! Doğum öncesi başlayan öğrenme ile alakalı bilgiler, günümüzde çok yaygın bulunmamaktadır. Yapılan araştırmalar bunun mümkün ve gerçek olduğunu ortaya koymaya yetmektedir. Eğitim sürecini doğrulayan bu araştırmalar, anne karnında bile bebeğin eğitim gördüğünü göstermektedir.

İnsan için Doğumdan Önce Başlayan Eğitim

Eğitim, insan için vazgeçilmez bir yapı taşı niteliğindedir. Doğum öncesi öğrenme, bugünkü toplum yapısında çok fazla yaygın olmayan ve bilinmeyen bir konuyu teşkil etmektedir. Biyolojik bir gelişim olan bu süreç, aynı zamanda hem eğitici hem de biyopsik özellik taşımaktadır. Anne babalar, bebekleri ile ilk teması anne karnında iken gerçekleştirmektedir. Bilinçli yahut da bilinçsiz olarak gerçekleştirilen bu etkileşim, aslında bebeğin eğitimi ile alakalı olarak yakından ilgili bir konudur.

Anne Sesini Tanımakla Başlayan Eğitim

Bilim insanlarının yaptıkları araştırmalara göre anne rahminde yaşamının ilk evrelerini gösteren bebek, öğrenmeye de başlamaktadır. Özellikle annesinin sesini duyması ve tanıması, öğreniminin nerede başladığını net bir şekilde ifade etmektedir. En sevdiği ve duyduğunda ilgisini çeken bu ses, annesinin sesidir. O da, ilk öğrenme ile ilişkilendirilmektedir.

Anne Karnındaki Tatlara Yönelme

Bebeklerin tat almadıkları gibi yanlış bir durum düşünülmektedir. Bu da son derece yanlış bir ifade anlamı taşımaktadır. Hamilelik esnasında annenin yediği yiyeceklerin birçok aroması, bebek tarafından algılanmaktadır. Gıda olarak da anne karnındaki bebeğe geçmektedir. Doğduktan sonra ve büyüme esnasındaki bebekler, özellikle anne karnındaki tattıkları bu yiyecekleri tercih etmektedir. Bu tatları aramaktadır. Bu tatlara yönelerek tercihlerini oluşturmaktadır.

Yaşadığı Çevrenin Dilini Öğrenme

Bebekler, anne karnında iken dış dünyadan gelen tüm seslere karşı ilgi duymaktadır. Yaşadığı çevredeki insanların konuşmalarını net bir şekilde işiten anne karnındaki bebek, çevresindeki insanların konuşma dilini de öğrenmeye başlamaktadır. 2009 senesinde yayımlanan bir araştırmada, bebeklerin ana dillerini aksanları ile birlikte algılamayı, anne karnında öğrenmeye başladığı ifade edilmektedir. Ayrıca annelerin yoğun olarak dinlediği musikileri de, doğduktan sonra mırıldanmaya başladığı görülmektedir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu