Anne-Çocuk

Bebeklerde Kepçe Kulak Neden Olur? Nasıl Düzelir?

Bebeklerde kepçe kulak neden olur? Nasıl düzelir? sorusu fazlasıyla araştırılan konular arasında yer almaktadır. Kulak şekli bozukluğu olarak ifade edilen bebeklerde kepçe kulak durumu erken tedavi edilmezse ilerleyen yıllarda çocuklarda psikolojik sorunlara yol açabiliyor.

Bebeklerde Kepçe Kulak Neden Olur? Nasıl Düzelir? Bebeklerde kepçe kulağın düzeltilmesi çocuğun ruh sağlığı ile doğrudan ilişkilidir. Bunu düzeltmek adına anne babanın gerekli çabayı sarf etmesi önemlidir. Bunun için kulak burun boğaz cerrahisine başvuru yapmak gerekir. Talebin üzerine ilgili bebeğe otoplasti estetik müdahalesi yapılır ve bu sayede kulaklar normal bir görünüme kavuşur. Burada asıl amaç kulak kepçesine daha doğal bir görünüm kazandırmaktır. Uygulanan estetik operasyon esnasında birtakım teknikler kullanılır ve bu sayede kulağın kepçe görünümü giderilir. Bunun mümkün olabilmesi için uzman doktorun bu alanda yeterli tecrübeye ve birikime sahip olması gerekir.

Bebeklerde Kepçe Kulağın Nedenleri

Bebeklerde kepçe kulak görülmesinin nedenleri birbirinden farklıdır. Kulağın normal oluşum süreci anne karnında tamamlanmakta olup ekstra bir şekil bozukluğu olduğunda buna sonradan müdahale edilir. Bebekler doğduğunda kulak kepçelerinin oluşumu bitmiştir. Doğum sonrası yapılan işlemler estetik cerrahi kapsamında gerçekleşir.

Bebeklerde kepçe kulak olmasının sebepleri arasında ilk sırada kulak kepçesi kıvrımının yetersiz olması yer alır. Bunun yanı sıra kulağın kıkırdak yapısının aşırı şekilde gelişmemesi, genetik nedenler ve bebekken kulak kıkırdağının zarar alması da bebeklerde kepçe kulak görünümüne sebep olur. Bunlara engel olabilmek ve kepçe kulak görünümünü en aza indirmek adına erken müdahale edilmelidir. Bu sayede kepçe kulak şekli hızlı ve pratik bir şekilde çözülecektir.

Bebeklerde Kepçe Kulak İçin Öneriler

Bebeklerde kepçe kulak görünümü için cerrahi operasyonların yanı sıra uygunluk hallerinde kepçe kulak bandı gibi doğal yöntemler kullanılarak da bu durumun önüne geçilebilir. Bebeklerin kulak kıkırdak yapıları yumuşak olduğundan bant yardımıyla bu görünüm en aza indirilebilir. Bu uygulama yeni doğan bebekler ile en fazla üç yaşına kadar olan çocuklar için işe yarayacaktır. Ancak bu uygulamayı yapmadan önce mutlaka doktora başvurulmalı ve onay verildiği takdirde işlem yapılmalıdır. İşlem için gerekli olan kepçe kulak bandı eczanelerden temin edilip kolay bir şekilde kullanılabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu