Güzellik

CİLT VE VÜCUT BAKIMI

20’li yaşların sonuna kadar cilt elastik ve canlıdır. Çok bakım yapmasanız da diriliğini korur. Ancak 30’lu yaşlarla birlikte ciltte sarkmalar, gözaltlarında kırışıklık ve torbalanmalar oluşmaya başlar. Yaşlanmayı durduramayız ancak geciktirebiliriz. Kaliteli beslenme ve uyku uyumanın yanı sıra cildi dıştan bakıma da almak gerekir. Nemlendiriciler, güneş koruyucular, leke giderici kremler eskisine oranla daha sık kullanılmaya başlar. Bir ürünün etkisinin yüksek olması fiyatının pahalı olması ile ilgili değildir. Birçok sitede ve cilt doktorlarının yazdığı kitaplarda az maliyetlerle evde kolayca yapabileceğiniz tarifler bulunmaktadır. Ürün alırken yaş grubunuza ve cilt tipinize uymasına içerdiği kimyasalların özelliklerine dikkat etmelisiniz. Sağlık bakanlığınca belirtilen içeriğinde sakıncalı maddeler bulunan ürünler kullanılmamalıdır. Yaz kış demeden güneşin zararlı ışınlarına karşı yüksek faktörlü güneş kremleri kullanılmalıdır. Bakım yalnızca dışarıdan takviye ile olmaz. Yeme içme alışkanlığımızda görüntümüzde çok etkilidir. Bol su içmek vücudu toksinlerden arındırdığı için cildin genç görünmesini sağlar. Sağlıklı beslenmek yağlanma ve ciltte istenmeyen görüntülerden sizi korur. Spor yapmak vücudun hem fit hem genç görünmesini sağlar. Dikkat edin yaşını göstermeyen insanlar sağlığına dikkat edenlerdir.

CİLT TİPLERİNE GÖRE BAKIM

Kuru ciltler su ve yağa ihtiyaç duyar. Uygun nemlendiriciler kullanılmalıdır. Bu tip ciltlerde temizleme sütü kullanılması su ile temizlemeye oranla daha yararlı olacaktır.

Yağlı ciltte yatıştırıcı etkiye sahip peeling uygulanmalı ve gözeneklerin küçülmesi, cildin kir ve yağdan arınması için haftada bir kez kil maskesi uygulanmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu