Yaşam

Çocuklara Ölüm Doğru Şekilde Nasıl Anlatılır?

Çocuklara Ölüm Doğru Şekilde Nasıl Anlatılır? Bir varmış bir yokmuş derken çocukların bu cümlenin anlamını kavramalarını beklemek zordur. İnsanlar da bir var, bir yok oldukları için bu durumu çocuklara anlatmak da son derece önemlidir. Peki ölüm çocuklara nasıl anlatılmalı?

Çocuklara Ölüm Doğru Şekilde Nasıl Anlatılır? İnsanlar için ölümü düşünmek, yakınların kaybını düşünmek bile zorken bir çocuğa bunu anlatmak daha zordur. Soyut olan bu kavram bazen çocuklar için anlaşılmaz olabilir. Çocuklara ölümü anlatmak 0-2 yaş için algılanmayan bir süreç olduğu için bu dönemde ciddi bir sorun yaşanmaz. Ancak bu süreden sonra var olan birinin yokluğunu hissetmeleri söz konusu olabilir. Bu dönemde ölen kişinin yeniden geleceğini düşünürler. 5 yaşından itibaren ölümü anlamaya başlayabilirler ama yine algıları ve hayal güçleri tam olarak fark edemeyebilir. Ölüm sonrası yakınlarını kaybetme korkusu görülen çocuklar, ölümün bir son olduğunun farkına daha kolay varabilirler.

Beklenen Ölümler…

Ağır hastalık durumunda beklenen ölümler ve evde bakıma muhtaç birinin olması, çocuğun ilgisini çeken bu durum söz konusu olduğunda dürüstçe cevaplanmalıdır. “o ölecek mi” gibi bir soruya doğru ve uygun cevabın verilmesi gerekir. Ölüm gerçekleştiğinde ise “bugün çok üzücü bir olay oldu” şeklindeki cümlelerle söze başlanmalı ve alıştırılarak söylenmelidir. Ölen kişinin uyuduğu gibi sözler söylenmemelidir. Çünkü çocuklar anne ve babalarının uyumaları durumundan pay biçerek psikolojik olarak kötü etkilenebilir.

Cenazeler

Çocukların cenazelere katılmaları konusunda ısrarcı olunmamalıdır. Hayatın daha doğal biçimde devam etmesi ve yas sürecinin birlikte zaman geçirilerek ve çocuğun sorduğu sorulara cevap verilerek geçirilmesi son derece önemlidir. Çocuk isteksizlik, kabus görme ya da beslenme sorunları gibi tepkiler verebilir. Bu durumda da üstüne gidilmemelidir. Ölen kişinin bir daha geri dönmeyeceği  ifade edilmeli ve çocuğun beklenti içinde olmaması sağlanmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu