Güzellik

Çocuklukta ve yetişkinlikte tırnak yeme alışkanlığı sebepleri ve çözümleri 

 

Çocuklukta ve yetişkinlikte tırnak yeme alışkanlığı sebepleri ve çözümleri 

Tırnak yemek çocuklarda bazı sorunların göstergesi olabilir. Tırnak yeme daha çok 3 ya da 4 yaşındaki çocuklarda görülür. Tırnak yeme davranışının arkasında güvensizlik sorununun yattığı düşünülmektedir. Özgüven sorunun yaşan çocuklarda görülen bir davranıştır. Ayrıca baskı gören, sürekli eleştirilen aşağılanan çocuklarda da tırnak yeme davranışı görülür. Bazende modelleme sonucu tırnak yeme davranışı görülebilir, çocuğun çevresinde tırnak yiyen bir birey varsa çocuk onu gözlemler ve durumu içselleştirebilir ve tırnaklarını yer. Tırnak yeme davranışı sergileyen bir çocuğa yapılacak en dopru yaklaşım onu görmezden gelmek olacaktır. Durum görmezden gelinirsen bu davranış bozukluğuna yol açan sebepler saplanıp çözüm yolu üretmektir.

Dikkat edilirse çocuklar genellikle kendilerini baskı altında hissettikleri durumlarda, kendilerine öfkeyle bağırıldığı anlarda tırnaklarını yemeye başlarlar. Burada ki engel çocuğun o an kendini korkulu ve kaygılı hissetmesinden kaynaklanmaktadır. Bu durum ortadan kalktığında tırnak yeme davranış bozukluğu gözlenmiyorsa sorun yok demektir. O zamanda yapılacak şey çocuğu baskı ortamından uzak tutmaktır.

Çocuk okula başladığında kendini güvende hissettiği aile ortamından çıkacak ve hiç tanımadığı başlarda kendini güvende hissetmediği bir ortama girecektir. Belkide ilk kez kurallarla karşılaşacak ve onlara uyum göstermeye çalışacaktır. Çocuk bir de başarı odaklı aşıcı mükemmelliyetçi bir aileye sahipse kendi ruh halini dışarı tırnak yiyerek gösterecektir. Bu durumda çocuğa baskı uygulanmadan, okulla ilgili sorunlarınıda öğretmeni ile görüşerek çözmeye çalışılmalıdır.

Yetişkinlikte görülen tırnak yeme davranışının altında yatan sebeplerin başında çocukluktan gelen sorunların çözüme kavuşturulamamış olmasındandır. O yüzden çocuklukta fark edilen sorunlar ertelenmemeli ve hemen çözüm sağlanmalıdır. Unutulmamalıdır ki alışknalıkları bırakmak oldukça zordur, o yüzden olumsuz davranışlar alışkanlığa dönüşmeden çözülmelidir.

Tırnak yeme alışkanlığına sebep olan etmenler sıralanması gerekirse; şiddet, öfke, kaygı, korku, durumları, modelleme,  kendine güvensizlik, kıskançlık, aile içi sorunlar, aşırı baskılı ve mükemmelliyetçi anne baba tutumu, sevgi eksikliği ve ilgisizlik denilebilir.

Tırnak yeme alışkanlığını yok etmeye yardımcı önerilerde bulunulacak olursa eğer; öncelikle tırnak yeme davranışına sebep olan etmenler bilinmelidir ( yukarıda maddeler halinde sıraladık. ) kaygıya, korkuya sebep olan davranışlar sonlandırılmalıdır. Modelleme ile birey tırnak yiyorsa kişi modellemeyi kimden ediniyorsa o kişi bu alışkanlığından vazgeçmelidir.

Eğer tırnak yeme alışkanlığı yok olmuyorsa bir psikoloğada danışılıp ondan profesyonel yardım alınabilir. Bu olumsuz davranışı yok etmek için bir uzmandan yardım almak tabi ki en doğrusu olacaktır, uzman kişi davranışın altında yatan sebepleri saptayacak ve onu yok edecek en uygun yolu bulacak ve uygulayacaktır.

Unutulmaması gereken en önemli nokta da çocuklukta tırnak yeme alışkanlığı gözlenirse buna muhakkak çözüm bulunmalıdır, çünkü çocuklukta çözülemeyen sorunlar ileriki yaşlarda daha büyük sorunlar haline dönüşebilmektedir. İlerleyen yaşlarda da sorunları çözüme kavuşturmak çok daha zor ve meşakkaklidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu