Sağlık

Çok Çocuk Sahibi Kadınlarda Alzaymır Riski Daha Yüksek

 

Kadınların dörtten fazla çocuk sahibi olması, alzheimer riskini yüzde 70 oranında arttırdığı açıklandı. Yapılan araştırmalara göre çok çocuk sahibi kadınlarda alzaymır riski daha yüksek oluyor.

Verilen habere göre birkaç ülkede 60 yaşından büyük olan kadınların katılımıyla yapılan araştırmalar, dört ya da daha fazla çocuk doğuran kadınların yaşlanmaya başladıklarında alzheimer görülme olasılığının arttığı ortaya çıktı. Yapılan araştırmalar, demans hastası bulunmayan, dört ya da daha fazla çocuğu bulunan kadınlarla daha az sayıda çocuğu olan bayanlara göre daha başarısız olduğu da ortaya çıktı. Yaş ortalaması 71 olarak hesaplanmış olan bayanlar arasında bir ya da 2 kez tamamlayan kişilerde 01nin ise hamile kalmayanlara göre daha düşük olduğu açıklandı.

Beyne Zarar Veriyor

Uzmanlar alzheimer riskinin yükselmesinde, bayanların devamlı olarak çok yükselip aniden düşen östrojen ve stres hormon durumlarına maruz kalmasının sebep olarak yer alabileceğini, bu durumun beyni olumsuz olarak etkilediğini açıkladı. Uzmanlar yapılan araştırmalarında tamamlanmamış gebelik durumu ile ilgili bulguları ise çok şaşırtıcı bulduklarını açıkladı. Verilen rapora göre dünya üzerinde 47 milyon demans hastası yer alıyor.

Düşükte Risk Düşüyor

Araştırmalarda öne çıkan diğer konular arasında ise doğumla sonuçlanmayan bir veya iki hamilelik konularında Alzheimer riskinin azaldığı gözlemlenmiştir. Bu durumda yer alan bayanların Alzheimer’a yakalanma riski hiç hamile kalmayan kişilere göre yarı yarıya daha düşük hale geldi.

Uzmanlarda hamileliğin ilk evresi içerisinde hafifçe yükselmiş olan hormon seviyelerinin Alzheimer riskini azaltmak için ideal olarak yer alacağını açıkladı. Araştırmalar üzerinde her ne kadar sağlık faktörleri değerlendirilse de sosyal statü ya da işsizlik dikkate alınmadı. Bununla beraber kadınların doğum kontrol hapı kullanımı da hesaplanmamıştır.

Etiketler
Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close