Güzellik

DETOKS GEREKLİ Mİ?

Detoks gerekli midir?

Günlük yaşantı stres, koşuşturmaca, pratik yemek için hazır gıdalara yönelmek, meyve ve sebzelerin üzerindeki ilaçlar, sigara ve alkol kullanmak, hatta içtiğimiz su bile vücudumuzda toksinlerin birikmesine neden oluyor. Vücudun bağışıklık sisteminin güçlü kalabilmesi için biriken bu zararlı maddelerin vücuttan atılması gerekmektedir. Sağlıklı bir vücutta asit-baz dengesi korunmalıdır. Bunun için başlangıç olarak alkali su içilebilir. Ph’ı yaklaşık 7,5 olan suları içmelisiniz. Alkalik olma durumu önemlidir. Çünkü bakteriyel, mantar kökenli olan enfeksiyonlar alkalik ortamlarda yaşayamazlar. Vücuda oksijen alımı da son derece önemlidir. Kirli hava solumak, kapalı ve havasız ortamlarda çok fazla vakit geçirmek, içmeseniz bile sigara dumanına maruz kalmak vücudunuza olması gereken sınırın üzerinde toksin madde yüklemesi yapar. Bu zararlı maddelerin vücuttan uzaklaştırılması elzem derecede gereklidir.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Detoks sadece beslenmeye dikkat ederek sağlanmıyor aynı zaman da vücudun var olan toksin maddeleri atmak için egzersiz yapmaya ve terlemeye ihtiyacı vardır. Ayrıca yiyecekleri pişirdiğiniz yerden tutunda pişirme metotlarına kadar her şeyi doğru bilmemiz önemli. Pişirme yaptığınız kapların çelik, cam veya porselen olmasına dikkat edin. Kızartma türü yiyecekleri, mangal kömüründe pişen et veya sebzeleri tercih etmeyin. Haşlama, buharda pişirme ve ızgara en güvenilir yöntemlerdir.

Toksin arındırıcı özellikleri olan başta yeşil çay olmak üzere ginseng, ekinezya, zencefil ve papatya çaylarının detoks etkileri oldukça yüksektir. Kahve ve siyah çay alışkanlıklarınızı bu yararlı çaylarla değiştirin.

Etiketler
Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin

Close
Close