Eğitim & Kurs

Diksiyon İçin Nefes Egzersizleri

İyi bir diksiyona sahip olmak için nefes egzersizleri sesi kullanma süresine etki eder. Bu konuda adayın sürekli tekrar yapması son derece önemlidir.

Diksiyon için nefes egzersizleri çok kişinin duyduğu bir konudur.  Bebekler gibi doğru nefes alarak konuşma süremizi kontrol edebiliriz. Minicik bebeklerden nasıl o kadar yüksek ses çıktığına inanamıyorsanız bilin ki bunun nedeni diyaframdır. Diyaframla nefes almayı zaman geçtikçe unutan insanlar, seslerini de doğru kullanamaz. Diyaframı doğru kullanmak, bir nefes alışta çok uzun süre konuşmak ya da şarkı söylemek anlamına gelir.

Bu öğrenilmiş bilgiyi hatırlamak için de nefes egzersizleri yapılır. Genelde duvara yaslanarak, yatarak ya da oturur halde kullanılan bu egzersizler tısssssss şeklinde s harfini uzatarak ve tıs ha tıs ha şeklinde tekrarlar yaparak nefes alıp vermekle sağlanır.

Nefes Egzersizleri Zor Mu?

Özellikle yoga yapanlar için mükemmel olan bu egzersizler saece diksiyon için yaşam kalitesi için de yararlıdır. Egzersizlerden maksimum ölçüde yararlanmak istediğinizde düzenli olarak nefes alıp vermek, burundan alıp ağızdan birkaç aşamada vermekle bu kası harekete geçirebilirsiniz. İnsanlar burunlarından nefes alır ve ağızlarından verirler. Ağız yemek yemek ve konuşmak içindir. Nefes almak için ağzı kullanmak doğru değildir. Bu yüzden egzersizler ilk başlarda ağzını kullananlar için zorlayıcı olsa da kısa sürede bu duruma alışılabilir.

Şan Derslerinde Nefes

Şan derslerinde de bu tür nefes egzersizleri çalışması yapılır. Sesin kullanımını sağlamak için bu son derece önemlidir. O yüzden egzersizlere sık sık devam eden ve düzenli olarak uygulayan kişiler belirgin bir farklılıkla diyaframını kullanabilmeyi yeniden hatırlar ve konuşurken yorulma gibi durumlar yaşamazlar. Doğru konuşmak ve egzersiz yapmak için şan derslerinden yararlanabilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close