Teknoloji

Dünya İle Aralarında Çok Fazla Mesafe Olan Yepyeni Galaksi

Dünya İle Aralarında Çok Fazla Mesafe Olan Yepyeni Galaksi! Gökbilimci bilim insanları tarafından, dünya ile arasında on üç buçuk milyar ışık senesi bir mesafe olduğu gözlenen yeni bir galaksi keşfedildi. Halihazırda en uzak galaksi olacağı bildirilmektedir.

Dünya İle Aralarında Çok Fazla Mesafe Olan Yepyeni Galaksi! Science Alert internet sitesi içerisinde bir haber yer almaktadır. Haberde, bilim insanlarınca gerçekleştirilen HD1 adı verilen yeni bir galaksi keşfine değinilmektedir. Harvard Smithsonian Astrofizik Merkezi içerisinde faaliyetlerini sürdüren astrofizikçiler, galaksinin yapısına ilişkin değerlendirmelerde bulunmaktadır.

Galaksinin Doğasıyla Alakalı Uzaklıktan Kaynaklanan Bilgi Zorluğu

Astrofizikçi bilim insanları, galaksinin dünya ile arasında bulunan mesafeden kaynaklanan, varlığı ve doğasıyla alakalı soruları yanıtlamanın zor olacağının altını çizmektedir. Keşfedilen bu yeni galaksiden yayılım gösteren ultraviyole dalgalarının ise, son derece parlak olmasının altını çizmektedir. Bu ışık yoğunluğunun, yüzden fazla yıldız tarafından üretilmiş olabileceği bilgisinden hareketle, ışık yoğunluğu itibarı ile evrenin erken dönemlerine ait bir galaksiden beklenen miktardan nerede ise on kat fazla olduğu da özellikle dikkatlere sunulmaktadır.

Açıklamalarda bulunan astrofizik gibi bilim insanları, evrende oluşan ilk dönem yıldızları ile son zaman yıldızları kıyas edildiğinde, hem daha büyük hem fazlasıyla parlak hem de daha sıcak olmasından kaynaklanan bir durum olabileceği de ayrıca ifade edilmektedir. Bu son keşfedilen galaksiye, yaklaşık olarak bin iki yüz saatlik bir gözlemin neticesinde ulaşılmıştır. HD1 adı verilen bu galaksi, kainatın başlangıcı üstüne galaksiler üzerinden açıklama yapıla bilmesi gayesi ile yürütülen çalışmaların bir ürünü olarak çıkmaktadır. Dört farklı kızılötesi teleskop teknolojisinin kullanıldığı keşif, bir iki yüz saat sürmüştür.

Kızıl Renkli Bir Galaksi Keşfi

Tokyo Üniversitesinde görev yapan gök bilimcilerin de katıldığı çalışmada, yeni galaksinin sağladığı kırmızı renk tonunun, ne ifade ettiği de açıklanmaktadır. Kırmızı renk tonuyla alakalı olarak ta, galaksinin nedenli bir uzaklığa sahip olduğuna dair bilgiler verdiği belirtilmektedir. HD1 adlı yeni galaksinin kırmız renk yoğunluğu dikkate alındığında, on üç buçuk milyarlık bir ışık yılına tekabül ettiği görülmektedir. Galaksiden beklenen özellikleri de şaşırtıcı boyutlarda karşıladığı da bilinmektedir. Galaksinin keşfine dair çalışma, The Astrophysical Journal tarafından da yayımlandı.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu