Ekonomi

En Güncel Kredi Faiz Oranları

 

Ülkemizde kişilerin çeşitli ihtiyaçları için farklı kredi imkânları bulunmakta ve bu kredilerin kredi faiz oranları bankalara tarafından belirli zamanlarda güncellenmektedir.

Bankaların kredi faiz oranlarında yaptıkları ayarlamalar sonrasında ortaya en güncel kredi faiz oranları çıkmaktadır. Bu anlamda bankalar gerek ihtiyaç kredileri, gerek taşıt kredileri gerekse de konut kredi faiz oranlarını değiştirme ve güncelleme haklarına sahiptirler. Bankalar faiz oranlarını güncellerken en çok dikkat ettikleri konu ülke için ve dışı ekonomik göstergeler ve sunulan kredilerden sağlanan kazançtır. Bu durumda sağlanan kredilerde risk arttığı ve karlılık düştüğü durumlarda bankalar kredi oranlarını güncellemektedirler.

Ülkemizde sunulan kredi türlerinin faiz oranları ve kredi vadeleri farklılık göstermektedir. Konut kredilerinde istenilen rakamların fazla olması vadenin artmasını sağlarken sağlanan konut kredileri karşılığında evlerin ipotek altına alınmasından dolayı riskin az olması kredi faiz oranlarının diğer kredi türlerine göre daha düşük olmasını sağlamaktadır. Ülkemizde konut kredileri 120 ay vadeye kadar verilebilirken taşıt ve ihtiyaç kredilerinde bu vade oranı en fazla 48 ay olmaktadır.

Bankaların 2018 Yılı En Güncel Kredi Faiz Oranları

Ülkemizde kredi faiz oranları dönemsel olarak farklılaştığı gibi bankaların kendi arasında da farklılıklar olmaktadır. Bankalar tarafından sunulan kredilerin farklı avantaj ve şartları olabilmektedir. Bu sebeple her kredi türünü kendi içerisinde değerlendirme ve tercih etmek gereklidir.

Bankaların farklı kredi türleri için çeşitli kampanya zamanları vardır. Bu zamanlar o krediler için en uygun şartların sunulduğu dönemlerdir. Bu sebeple kredi çekerken bu dönemler göz önünde bulundurulmalıdır. Ülkemizde Ziraat bankası, Halkbank ve Vakıfbank konut kredisinde 1,38 ile en uygun oranı sunan bankalardır. İhtiyaç kredisinde de Ziraat Bankası 1,63 oranlara en iyi imkânı sunmaktadır. bu oranların 2018 yılı devamında tekrar güncellenmesi ise kuvvetle muhtemel görünmektedir.

 

Etiketler
Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin

Close
Close