Güzellik

ERGENLİK DÖNEMİNDE ALERJİK HASTALIKLAR

ergenlik-sivilceleri
ergenlik alerjileri

Ergenlik dönemine tarihsel bir bakış açısı ile yaklaşırsak, eski çağlarda tarımsal kültürde genç bireylerin katkısına ihtiyaç duyulduğu için bugün ergenlik dediğimiz dönem öncesinden başlayarak yaşından büyük sorumluluk almak zorunda bırakılmıştır. Ekonomik ve sosyal baskılar ergenin sorumluluk alma yaşını yetişkinlik yaşının altına çekmiştir. Sanayileşme ve teknolojik gelişmenin artmasıyla beraber yaşam kalitesi artmış genç işgücüne ihtiyaç azalmıştır. Endüstri toplumlarında ergenlik yaşı yukarı çekilmiştir.

Yaşam kalitesinin artmasıyla birlikte Batı toplumlarında alerjik hastalıklar artmıştır. Çocukların içinde bulundukları çevresel koşullara göre hastalıklarının artış göstermesi çok ilginç bir detaydır. Örneğin 1989 yılında Berlin duvarının yıkılması ile zengin Batı Almanya ile fakir Doğu Almanya çocukları kıyaslandığında her iki gruptaki çocuklar aynı ırktan olmasına karşın yaşadığı çevresel faktörler yüzünden alerji ve astım hastalıklarına yakalanma oranı Batı Almanya da üç kat daha fazlaydı. Doğu Almanya da yaşayan fakir ailelerin çocukları çok küçük yaşlarda doğa ile iç içe yaşadıklarından dolayı mikroplarla erken tanışmış ve bağışıklık sistemleri güçlenmiştir. Zengin ailelerde yetişen çocuklar doğadan uzaklaşan yaşam tarzlarıyla en basit virüste bile vücutları savunmasız kalmakta ve yinelenen hastalıklarla yaşamaktadır.

BAĞIŞIKLIK ARTIRICI ÖNLEMLER

Bazı gençlerin doğuştan vücut direnci düşüktür. Dengeli beslenme ve doğal yolla alınan vitamin ve mineraller ergenin direncini arttırır. Ülkemizde özellikle kız çocuklarında demir eksikliği yaygın görülmektedir ve demir ilaçları ile tedavi edilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu