Yaşam

Evde Begonya Bitkisi Yetiştirmek

Çiçek severler için özellikle begonya yetiştirmek son derece zahmetli olduğu gibi özellikle dikkat gerektirmektedir.

Evinizin farklı köşelerinde özellikle begonya yetiştirmek istediğinizde bu konuda ayrıntılı bilgi sahibi olmanız gerekir. Begonya yetiştirirken dikkat edilmesi gereken farklı noktalar bulunmaktadır. Saksı içerisinde evde begonya bitkisi yetiştirmek isteyenler öncelikle bu konuda ayrıntılı bilgi alarak daha sonrasında en uygun şekilde çiçeği konumlandırarak yetişmesini sağlayabilirler.

Begonya Yetiştirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle begonya yetiştirmek için özellikle saksının direk güneş ışığına maruz bırakılmaması gerekiyor. Güneş yağını doğru şekilde ayarlamanız özellikle eğilim açısından önemlidir. Belli aralıklar ile saksının devamlı olarak değiştirilmesi özellikle güneşe doğru çevrilmesini ve eğimin engellenmesini sağlayabilir. Aynı zamanda begonya çiçeği az güneş alması durumunda yeteri kadar beslenemez. Bu nedenle çiçeğin solması ya da kararması söz konusu olabilir. Yeteri kadar güneş aldığından emin olmanız gerekir.

Sulama işleminin yazın haftada en az iki defa ve kışın haftada bir defa olacak şekilde üstten yapılması gerekir. Ayrıca suyun bütün toprağa ulaşmasına dikkat edilmelidir. Sulama sırasında kullanılacak olan kabına ölçeği aynı olmalıdır. Bu sayede çiçeği dökmüş olduğunuz suyun miktarını ölçerek aynı şekilde uygulamaya devam edebilirsiniz.

Özellikle evde begonya çiçeği yetiştirmek isteyenler rüzgâr akımı olan yerlerden çiçeğin saksısını uzak tutmaları. Kış aylarında çiçeği konumlandırmış olduğunuz alanın ısısının 14-15° altına düşmemesi gerekir. Son derece hassas olması nedeniyle yetiştirmek isteyenlerin mutlaka dikkatli hareket etmesi gerekir. Rüzgâr olması durumunda özellikle çiçeğin sallanması söz konusu olacağından sapında oynamalar ya da toprağın kökünün havalanması söz konusu olabilir. Bu durum özellikle çiçeğinizin ömrünün azalmasına neden olmaktadır. Sararma ya da solma gibi durumlar çiçeğin konumlandırılmış olduğu yer nedeniyle ortaya çıkabilir.

Etiketler
Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin

Close
Close