Ekonomi

Faizin Ülkelerdeki Etkisi Nedir?

 

Faiz nedir, faiz ülkeleri nasıl etkiler sorularının sık sık sorulduğunu söyleyebiliriz. Bu sorular üzerinden direkt olarak faizin ülkelerdeki etkisi üzerinde tahminler yürütebiliriz.

Faiz Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Bakıldığında faizin ilk olarak kullanımının Sümerliler zamanında olduğu görülür. Yapılan ticarette faizin ortaya çıktığı biliniyor. Alınan borç tohumların, daha sonra ödemesi yapılırken daha çok tohum ile ödenmesi ile ilk olarak faizin işlevsel olarak bulunduğunu söyleyebiliriz.

Günümüzde ise en çok banka toplumlarında etkisini gösteriyor. Sosyalist toplumların faizden en az etkilendiğini söyleyebiliriz. Faiz nasıl ortaya çıkmıştır sorusuna yanıt olarak, oldukça eskiye giderek, ticaret sırasında çıktığı yanıtını veriyoruz. Faiz ile ilgili diğer merak ettikleriniz aşağıda verilmiştir.

Gelişmekte Olan Ülkelerde Faiz

Faiz ve kur iç ve dış olmak üzere iki husus üzerinden etkilenme gösteriyor. Gelişmekte olan ülkeler göz önünde bulundurulduğunda, faizin değişiminin büyük oranda dış politika ile alakalı olduğunu söyleyebiliriz. Ülkenin geliştirmiş olduğu dış politika, faiz oranlarının yükselmesine neden olabilir.

Faizin Artmasının Nedeni;

Doların artması ile TL’nin değerinin korunması açısından faizlerin arttırılması söz konusu olur. Aksi hale, doların daha da yükselmesi, TL’nin ya da gelişmekte olan ülkelerin kullandığı para biriminin değerinin düştüğünü görebilirsiniz.

Faizin artması, artan dolar değerinin önüne geçmek adına yapılır. Gelişmekte olan ülkelerde faizin artmasında iç faktörler de etkili olabilir. Ülkenin güvensizlik ile anılması, ülkede bürokratik yapıda ve basında ortaya çıkan hükümeti koruma, kayırmacılık eğitimleri, jeopolitik riskler, eğitim de yaşanan sorunlar tamamen faiz ve dolar kurunun yükselmesi ile sonuçlanmaktadır.

Yukarıda verilen iki husus üzerinden ülkelerde faiz artışı hakkında bilgi alabilirsiniz. Bu bilgiler üzerinden ülkenizin bulunduğu konumu değerlendirmeniz, faize dair fikir yürütmeniz mümkün.

Etiketler
Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin

Close
Close