Gebelik

Gebelik Sürecinde Hangi Testler Yapılmalı?

Gebelik Süresinde Hangi Testler Yapılmalı? Gebelik gerek anne gerekse bebek için önemli bir dönemdir. Gebelik süresinde hangi testler yapılmalı, bu testler ne zaman yapılmalıdır?

Gebelik süresinde hangi testler yapılmalı sorusu dönemleri kaçırmamak adına takip edilmesi gereken önemli dönemlerdir. Gebelik döneminde anne adayları sadece kendilerinden değil, bebeklerinden de sorumlu bir haldedir. Bebek sahibi olmak başlı başına bir sorumluluktur. Bu yüzden sorumluluğun gerektiği gibi davranılması, yapılması gereken testlerin ihmal edilmemesi gerekmektedir.

Her anne adayı bebeğini sağlıklı bir şekilde kucağına almak ister. Bu yüzden de gebelik öncesinde ve gebelik sonrasında yapılması gereken testler, bir rahatsızlık varsa bunu tespit etmek için önem arz etmektedir.Pekigebelik süreci boyunca hangi testler yapılmalıdır?

Gebelikte Yapılması Gereken Testler

Gebelikte yapılması gereken testler, hamileliğin kesinleşmesi için öncelikle kanda gebelik testi yani Beta Hcg testi yaptırmaktır. Gebeliğin gerçekten olup olmadığının anlaşılmasına yardımcı olmaktadır.

  • 11-14. Haftalar arasında yapılması gereken test, ikili tarama testidir. Bebekte down sendromu gibi kromozom bozuklukları olup olmadığını anlamak için yapılmaktadır. Ultrason ile bebeğin ense kalınlığına, burun kemiğine bakılır. Baş popo mesafesi ölçülür. Tüm gebeliklerde yapılması önerilmektedir. Risk hesaplanır ve aileye bilgilendirme yapılır.
  • 16-20. Haftalar üçlü ve dörtlü tarama testi yapılmaktadır. Bu testte üç farklı hormon testi yapılmaktadır. Yüksek riskli gebeliklerde üçlü test yerine dörtlü test yapılmaktadır. Yapılması en uygun hafta ise 18.haftadır. Ultrason ile bebek değerlendirilir ve kan alınıp inceleme yapılır. Kromozom hastalıklar ve spinabifida riski belirlenip aileye bilge verilmektedir.
  • 20-22. Haftalar detaylı ultrason yapılmaktadır. Plesanta durumu, rahim ağzı uzunluğu gibi değerlendirmeler yapılır.
  • 24-28. Haftalar gebeliğin de etkisiyle diyabeti olmayan kadınlarda görülebilecek gebelik şekerini belirlemek için şeker yüklemesi testi de gebelikte yapılan testler arasındadır. Gestasyonel diyabet yani gebelik şekeri olan anne adaylarına diyet uygulanmaktadır. Bebeğin ve annenin sağlığı için doğum anında veya sonrasında sıkıntı yaşamamak için dikkat etmek gerekmektedir.
  • 35-37.Haftalarda yani son haftalarda ise bebeğin kalp atışlarına bakmak için NST uygulanır. Erken doğum gibi risk faktörleri belirlenir.
  • Ve son olarak tam kan sayımı ve idrar tahlilleri tekrarlanmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu