Sağlık

Gebelikte Doğru Beslenme Nasıl Olmalı?

Gebelikte doğru beslenme hem bebek için hem de anne için çok önemlidir. Sürekli ve çok yemek yemenin ne anneye ne de bebeğe faydası vardır.

Gebelik süresi boyunca 11-14 arası kilo alınması normal seviyededir. Eğer bu sınırların çok üzerinde kilo aldıysanız mutlaka bir yerde hata yapıyorsunuz demektir. Hem bebeğin gelişimi hem de annenin sağlığı için doğru beslenmek gerekmektedir.

Gebelikte Özellikle Tüketilmesi Gereken Besinler

Protein bebeğin dokularınının gelişmesine yardımcı olacağından hamilelik süresi boyunca en fazla tüketilmesi gereken besinlerdir. Protein tüketimiyle birlikte bebek insan hücresinin yapıtaşı aminoasitleri de alacağından hücrelerinin gelişmesine yardımcı olur. Protein içeren başlıca besinler içinde yumurta geliyor olsa da badem, yulaf, süt ve süt ürünleri, ton balığı, kırmızı mercimek, kabak çekirdeği gibi besinlerde de bolca bulunur. Bunların haricinde vücudun sıvı ihtiyacını karşılayabilmesi ve anne kanındaki bebeğin sağlığı için bolca su tüketilmelidir.

Gebelikte Tüketilmemesi Gereken Besinler

Hamilelik süresi boyunca salam, sosis, sucuk gibi işlem görmüş etlerden, pastörize edilmemiş süt ve peynirlerden, asitli içeceklerden, kapalı meyve sularından, yüksek şeker ve karbonhidrat içeren besinlerden, içerdiği A vitamini ile aşırı tüketimde bebekte kusurlar ortaya çıkarabilecek yüksek miktarda ciğerden, kafeinden ve alkolden uzak durulması gerekmektedir. Aynı zamanda civa içerdiğinden dolayı haftada 2’den fazla balık tüketilmesi de tavsiye edilmemektedir.

Bebeğin gelişimine göre beslenme programı uygulamak da uygulanan yöntemler arasındadır. Örneğin 1 ve 2. haftalarda bebeğin omur ilik ve beyin gelişiminde çok büyük önemi olan folik asit içeren portakal, çilek, karnabahar gibi besinlerin tüketilmesi yerinde olacaktır.

Bebeğinizin ve kendi sağlığınızın bozulmaması için sağlıklı beslenme çok büyük önem arzetmektedir. İki kişilik yiyerek kendinizin ve bebeğinizin sağlığını riske atmaktansa az ve bilinçli yemeniz daha yerinde olacaktır.

Etiketler
Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close