Gebelik

Gebelikte Omega 3 Almayın

 

Kadınların beslenmesi gebelik dönemi için daha önemli bir hal almaya başlar. Kadınlar için hamilelik dönemi son derece güzel ve zor bir süreçtir. Bu dönemde pek çok kadın ne yemek gerektiği konusunda sorular sorar.

Hamileler için öncelikle bebeğin sağlığını olumlu yönde etkileyen besinler tüketmek gerekir. Kimi zaman faydalı olarak bilenen besinlerin de aslında bebek sağlığına olumlu bir etki sunmadığı ortaya çıkar. Bu gibi durumlar ile karşılaşmamak için de gebelerin beslenme tarzlarını doktoru aracılığı ile belirlemeleri oldukça önemlidir.

Gebelikte Omega 3 Tüketimi

Hamilelik döneminde kadınlar pek çok vitamin ve mineral depolarını kaybederler. Bu nedenle de kendi ve bebek sağlıkları için mineral bakımından eksik kaldıkları besinleri tüketmelidir. Eğer vitamin ve mineraller yeterince sağlanamazsa da doktor kontrolü ile bu eksiklik ortadan kaldırılmaya çalışılır.

Gebelikte en önemli vitaminlerin başında omega 3 gelir. Pek çok besinden alınan omega 3, en fazla balıkta bulunur. Hamilelik döneminde kadınların omega 3 tüketimi önemlidir. Hafta da 1 ya da 2 kere kadınların balık tüketimi sağlanmalıdır.

Hamilelerin balık tüketimi açısından bir takım kurallara dikkat etmesi gerekir. Öncelikli olarak denizlerin atıklar zaman içerisinde artmıştır. Bu nedenle de kimi zaman balıklar ağır kimyasallar barındırır. Bu da annenin ve bebeğin sağlığını tehdit eder. Sağlıklı bir şekilde besin kullanmak için omega 3 tüketimine dikkat etmek gereklidir.

Dip Balığı Tüketmeyin

Denizlerdeki atıklar zaman içerisinde deniz diplerinde ağır kimyasalların oluşmasına neden olur. Bu nedenle de dipte yaşayan balıklar da bu kimyasallardan etkilenir. Hamilelik döneminde anne adaylarının dip balığı tüketilmemesi konusunda gerekli bilgilere sahip olması gerekir. Aksi takdirde omega 3 almak gebeler için büyük risk oluşturur.

Etiketler
Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin

Close
Close