Gebelik

Gebelikte Omega 3 Anne Bebek Sağlığını Olumlu Etkiliyor!

Gebelikte Omega 3 Anne Bebek Sağlığını Olumlu Etkiliyor. Gebelik döneminde uzman bir hekim doğrultusunda omega 3 kullanılabilir. Bu süreçte Omega 3 kullanımı hem bebeğin gelişimi hem de annenin sağlığına katkı sağlayan bir durumdur.

Gebelikte Omega 3 kullanımı hem annenin sağlığı hem de bebeğin gelişimi için oldukça önemlidir. Ancak doktor kontrolü altında uygun bir şekilde tüketmelisiniz. Omega 3 kullanımı erken doğum, gebelik zehirlenmesi, doğum sonrası depresyon ve düşük doğum gibi olumsuz durumları engellemektedir. Omega 3 tüketimi için sizler de susam, ceviz, soya, semizotu, keten tohumu, fındık, kanola yağı ve yeşil yapraklı sebzeler yiyebilirsiniz. Bunun yanı sıra süt ve süt tüketimine dikkat etmelisiniz. Özellikle kendi yoğurdunuzu kendiniz yapabilirsiniz.

Gebelikte Omega 3 Ne Zaman Kullanılmalı?

Omega 3 yağ asitleri bebeğin gelişimine katkı sağlamaktadır. Bu yüzden çoğu anne adayı kaç aylık hamileyken Omega 3 tüketeceğini merak ediyor. Peki, gebelikte omega 3 kaçıncı ayda kullanılır? sorusunu sizler için yanıtlayacağız. Öncelikle Omega 3, doktor kontrolü altında tüketilmelidir. Gebelik süresince önerilen günlük doz 300mg DHA içeren hayvansal omega 3 olarak bilinmektedir.

Gebelik boyunca hafta da en az 1 kere omega 3 içerikli besinler tüketilmelidir. Bu bebeğin zihin ve beden gelişimi oldukça gereklidir. Gebelik boyunca Omega 3 tüketebilirsiniz. Özellikle bu dönemde Omega 3 ağırlıklı olan balık yağını önermekteyiz. Gebeliğin son 3 ayı oldukça önemlidir. Bu süreçte düzenli kullanıma özen göstermeniz de fayda var. Ancak doktorunuzun kontrolü altında kullanmalısınız.

Gebelikte Omega 3 Faydaları Nelerdir?

  • Bebeğin zihinsel gelişimine olumlu etki eder.
  • Bebeğin bedensel gelişimine olumlu etki eder.
  • Düşük doğum riskini azaltır.
  • Gebelik zehirlenmesi durumu en aza indirgenir.
  • Doğum sonrası depresyon oluşumunu önler.
  • Erken doğum riski azalır.
  • Bebeğin ve annenin sağlığı için kullanımı gereklidir.

Omega 3 yağ asitlerinin gebelikte etkileri oldukça önemlidir. Bu yüzden gebelik boyunca kullanabilirsiniz. Omega 3 gruplarından en önemlisi DocosaHexaenoic Acid (DHA), Alfa Linolenikasit’tir (ALA), Eicosa PentaenoicAcid (EPA), Artan EPA ve DHA kullanımıdır. Anne adayında Omega 3 eksikliği depresyon riskini artırmaktadır. Bu yüzden doktor kontrolü ile Omega 3 kullanabilirsiniz. Aynı zamanda doğum sonrası duygu bozukluklarının da önüne geçilmektedir. Eğer doktorunuz size Omega 3 kullanımı hakkında bir şey demiyor ise sorarak öğrenebilirsiniz. Bazı hekimler anne adayına kullanımı bakımından bilgi vermeyebilir. Sizler bu konu hakkında hassas olursanız hem sizin sağlığınızın hem de bebeğin gelişimi için Omega 3 hakkında detaylı bir araştırma yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu