Güzellik

HAMİLELİK PSİKOLOJİSİ NE ANLAM İFADE EDER?

HAMİLELİK PSİKOLOJİSİ NE ANLAM İFADE EDER?

 

Bayanlar için hamile kalmak özellikle ilk dönemlerde tam bir kabus anlamına gelmektedir. Çünkü hamileliğin doğal sorumluluklarını yerine getirip getiremeyeceklerinden endişe duyarlar.

HAMİLELİK

 

            Bayanların hamilelik sürecinde vücutlarında meydana gelen fizyolojik değişimler, bayanları hamilelik sürecinde olumsuz etkileyen hususların başında gelmektedir. Çünkü bir bayan hamilelik sürecini yaşarken vücudundaki her organda ve metabolizmanın çalışma sisteminde değişiklikler meydana gelmektedir. Hamilelik süreci boyunca bayanlarda vücut yağ oranının da görülen artış, kan hacminin artışı, hem rahimdeki hem de memelerdeki büyümeden dolayı meydana gelen kilo artışı bayanları psikolojik açıdan olumsuz etkileyen fizyolojik etkenlerin başını çeker.

            Bayanların hamilelik sürecinde geçirdiği 9 aylık dönemin psikolojik değerlendirmesi, üçer aylık dönemler halinde olmak üzere üç ayrı süreç şeklinde değerlendirilmektedir. Bu süreçlerin her birine tıp dilinde trimester dönem denir. Bayanın hamile kalmadan önce hem çocukluk ve gençlik dönemlerinde anne, baba ve varsa kardeşleri ile yaşadıkları aile ortamı ve ailenin kendine karşı tutumu hem de kurmuş olduğu yuvasında eşinin kendine karşı tutumu ve kendine vermiş olduğu değer bayanın hamilelik sürecindeki psikolojisi üzerinde birebir etkilidir.

mutluluğu beklerken

Bayanı hamilelik süreci boyunca gözetim altında tutan kadın doğum uzmanı, ebe, pratisyen hekim ve hastane personelinin, bayanın hamilelik süreci boyunca yaşayacağı psikolojik değişimler ve psikolojik sorunlar hakkında bilgi sahibi olmasında bayan açısından büyük fayda vardır.

Bayanların hamile kaldığı aşamada psikolojilerinin aşırı derecede yıpranmasını engellemek için çevresi tarafından aşırı ilgi gösterilmesi gereklidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu