Gebelik

Hamilelik Süresinde Egzersiz Önerileri Nelerdir?

Hamilelik Süresinde Egzersiz Önerileri Nelerdir? Uzman doktor tavsiyeleri üzerine zorunlu olmadıkça sezaryen gibi yöntemlerle doğum yapmak yerine normal doğum şansınızı arttırabilecek faktörlere yönelmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda ruhsal açıdan da rahat etmenizi sağlayan etmenlerden birisi egzersiz yapmanızdır.

Hamilelik Süresinde Egzersiz Önerileri Nelerdir? Sorusuna yanıt almanız bu aşamada önemli olacaktır. Birtakım fizyolojik değişimlerin yaşanması 40 haftalık süreçte sizleri de olumsuz etkileyebilir. Her ne kadar ilk 3 ayda çok kilo almasanız da, hamileliğinizin ortalarında ve özellikle sonlarına doğru kilo alımının ideal seviyelere çıkabileceğini belirtmekteyiz. Ancak bu süreçte yaşanabilecek bulantıları ve kusma şikayetlerini hafifletmek amacıyla beslenmenizi düzenli hale getirebilir ve spor etkinliklerine katılabilirsiniz. Egzersiz yapmanızın hamileliğiniz için sağlayacağı kolaylıkları böylelikle yaşayarak öğrenebileceksiniz.

Egzersiz Yapmanın Hamilelikte Avantajları

Anne adaylarının alması gereken ideal kilo seviyeleri bulunmaktadır. Bu dengeyi sağlamak ve 7-8 kilo civarında daha az seviyelere çıkabilmek için spor yapmaya başlayabilirsiniz. Aynı zamanda karın kaslarınızın kuvvetli hale gelmesi ve pelvik taban gücünün sağlanması ile birlikte doğum kasılmalarınızın ağrılı olmayacağını ve böylelikle doğumunuzun daha kolay gerçekleşeceğini belirtebiliriz. Egzersiz Yapmanın Hamilelikte Avantajları Nelerdir? Sorusuna yanıt ararken şeker riskinizin azalacağını, kazlık şikayetinizin önemli ölçüde giderileceğini ve enerjinizin yüksek olacağını görebileceksiniz. Bu süreci esneme hareketleri ile tamamladığınızda ve yoga, pilates gibi çalışmaları düzenli şekilde yaptığınızda hormonal açıdan da önemli ayrıcalıkları hissedebileceksiniz. Vücudunuzdaki ödemlerin azalması ve fit görünmeniz egzersiz yapmanıza bağlıdır.

Gebelikte En Uygun Egzersiz Yöntemleri

Eğer bu süreçten önce de düzenli olarak spor yapıyorsanız, vücudunuzun bu çalışmalara uyumlu olduğunu görebileceksiniz. Yapılan çalışmalar neticesinde oluşturulan raporları incelediğinizde gebelik öncesi spor yapan kadınların, yapmayanlara göre daha risksiz ve rahat bir doğum yaşadığını görebileceksiniz. Gebelikte En Uygun Egzersiz Yöntemleri Nedir? Şeklinde yapacağınız araştırmalarda yürüyüşün, pilates ve fitness çalışmalarının ve yoga gibi hamilelikte tercih edilen egzersizlerin ön plana çıkacağını görebileceksiniz. Ancak bu hareketleri internet üzerinde yapılan paylaşımlara göre değil, mutlaka uzman ve deneyimli antrenörlerin eşliğinde gerçekleştirmelisiniz. Böylelikle gebeliğinize özel olabilecek hareketleri ve bazı durumları öğrenmeniz kolaylaşacaktır. Kesinlikle tek başınıza hareket etmemeniz ve rutininizin dışına çıkmamanız önerilmektedir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu