Diyet

İnsülin Direnci Olanlar Zayıflarken Neden Zorluk Çekiyor?

İnsülin Direnci Olanlar Zayıflarken Neden Zorluk Çekiyor? Kontrolsüz şekilde kilo almak ya da kolay kilo verememek gibi şikayetleriniz varsa bunun nedeni insülin direnci olabilir.

İnsülin direnci olanlar için zayıflama süreci biraz daha zor geçmektedir. Midenin arka kısmında pankreasta salgılanan bir hormon olan insülin hücreye enerji verilmesini sağlar. Genellikle insülin direnci hastalık olarak düşünülse de bu pek doğru değildir. Bununla vücut şeker hastası olabilirim sinyali verir yani bir tür savunma mekanizmasıdır. Bu tepkiyi ciddiye almak ilerleyen dönemler için avantaj sağlar.

İnsülin direnci halinde vücut yeteri miktarda insülin üretmesine karşın bunu istediği gibi kullanamaz. Bunun sonucunda vücutta diyabet hastalığı, kalp hastalığı, böbrek yetmezliği, felç, körlük gibi durumlar ortaya çıkabilir.

İnsülin Direnci Neden Olur?

İnsülin direncinin nedenleri arasında hareketsiz yaşam tarzı, obezite ve aşırı kilo, uyku sorunları, genetik faktörler, bazı genetik bozukluklar gibi durumlar yer alır. Bunların yanı sıra sigara kullanımı, ileri yaş, steroid ve benzeri ilaçların kullanımı, hormonlar da direncin oluşmasına sebep olur.

Sebebi ne olursa olsun genel olarak bakıldığında insülin direnci zayıflamaya engel bir durumdur. Direncin oluşmasıyla gıdalar öğütülemez ve yağ olarak depolanır. Bunun sonucunda da kilo alımı yaşanır ve diyet yapılmasına karşın kilo verilemez. İnsülin direnci durumunda kilo kazanımı kolay, kilo kaybı ise zordur. Bu kişilerde açlığa olan tahammül daha azdır ve acıktırıcı etki fazladır.

İnsülin Direnci Belirtileri Nelerdir?

Sıklıkla görülen insülin direnci belirtileri arasında çabuk acıkma, açlık krizi, yemekten sonra uyku gelmesi, çabuk yorulma, halsizlik, gece yemek yeme isteği, tatlı yeme dürtüsü, sabahları yorgun uyanma, kronik yorgunluk sendromu, unutkanlık, çarpıntı, terleme, horlama, ödem, gün içerisinde uyuklama şikayetleri gibi durumlar yer alır.

İnsülin direnci görülen kişiler incelendiğinde 40 yaşının altında olup tansiyon yüksekliği ya da kalp krizi olanlar, gebelik döneminde kan şekeri yükselenler, şeker düşüklüğü atağı olanlar, ailesinde şeker hastalığı bulunanlar diğer kişilere kıyasla biraz daha risklidir. Bu riski azaltmak adına yaşam tarzı değiştirilmeli, kilo kontrolünü sağlamak için karbonhidratsız beslenme ve haftada dört gün yürüyüş yapma alışkanlığı kazanılmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu