Yaşam

Kabartma Tozu Bayat Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Kabartma Tozu Bayat Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır? Kabartma tozu kek, kurabiye ve kek yaparken unutulmaması gereken malzemelerden biridir. Peki kabartma tozunun taze olduğunu nasıl anlaşılır?

Kabartma Tozu Bayat Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır? Kabartma tozu bayatsa veya unutulursa hamur yapışır ve kötü bir tada neden olur. Böyle bir durumla karşılaşmamak için kabartma tozunuzun bayat olup olmadığını biraz hareketle anlayabilirsiniz.

İşte kabartma tozunun tazeliğini nasıl test edeceğiniz…

Bir çay bardağına yarısına kadar dolduracak kadar sıcak su koyun. Ardından, test etmek istediğiniz kabartma tozundan yaklaşık bir çay kaşığı ekleyin.

Kabartma tozu suda köpürüyorsa, kabartma tozu soğumuş demektir. Ancak köpürmüyor ve kabarcık oluşturmuyorsa kabartma tozunun bayatlamış hatta bozulmuş olduğu anlaşılmalıdır.

Kabartma Tozunun Bayat Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

Kabartma tozunun ne zaman bayatladığını anlamanın çok basit bir yolu var. Bu yönteme aşina değilseniz, birçok kez bayat kabartma tozu kekleri yapmış ve hayal kırıklığına uğramış olabilirsiniz. Ama merak etmeyin, artık harika pastalar yapmanın önünde hiçbir engel yok.

Bayat kabartma tozu nasıl anlaşılır? Öncelikle kabartma tozunun tazeliğini ölçmek için ihtiyacınız olan malzemeler şunlardır;

Sıcak su

Fincan

Yarım su bardağına koyduğunuz sıcak suya yarım çay kaşığı karbonat eklerseniz, köpürüyorsa taze kabartma tozu kullanabilirsiniz.

Bazıları ise keklerde kabartma tozu yerine kabartma tozu kullanmayı tercih ediyor. Benzer şekilde, bayat kabartma tozu da hayal kırıklığı yaratacaktır. Biraz sirke ekleyerek aynı testi kabartma tozu için de yapabilirsiniz. Karbonat sadece suda köpürmediği için asidik bir madde de kullanılmalıdır.

Kabartma Tozu Bayat Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Bunun için sadece su ve sirke kullanılarak çok basit bir test yapılır.

Kabartma tozu kullanılıp kullanılamayacağını görmek için yarım bardak sıcak suya yarım çay kaşığı kabartma tozu dökün. Köpürüyorsa bayat değildir, kullanılabilir.

Aynısını karbonat için de yapalım ama karbonatın köpürmesi için sıcak su yeterli değil, asidik bir maddeye de ihtiyaç var. Bunun için yarım çay kaşığı karbonatı yarım bardak sıcak suya koyun ve 1 çay kaşığı sirke ekleyin. Köpürüyorsa, kabartma tozu kokmuş değildir.

Önemli Not: Kabartma tozu köpürmezse işe yarayacağını düşünmeyin ve atın. Kabartma tozu, mutfağınızı temizlemek için kullanabileceğiniz sağlıklı ve doğal bir malzemedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu