Sağlık

Kadınların Muhteşem Dönemleri: Ergenlik, Gebelik ve Menopoz

 

Hormonal değişikliklerin hızla yaşandığı kadınların muhteşem dönemleri, kadınların kendini yeniden keşfetmesine neden olur. Kadınlar için hormonal değişiklik olan 3 farklı dönem vardır.

Bunlar ergenlik dönemi, hamilelik ve menopoz dönemidir. Bu dönemlerin her biri sonucunda kadın yeni bir kadın ile tanışmaya başlar.

Kadınlarda Ergenlik Dönemi

Ergenlik dönemi kadınların gerçek anlamda bir kadın görünümüne ulaştıkları dönemdir. Ortalama 9 ile 13 yaş arasında kızlarda ergenlik ortaya çıkar. İlk defa adet gören genç kız da artık kadınlığa karşı önemli bir adım atmış olur.

Östrojen hormonu ergenlik dönemi ile birlikte artmaya başlar. Bir anda hızlı bir şekilde artış gösteren bu hormon sayesinde kadınsal vücut hatları oluşur. Kız çocuklarda yuvarlak hatlı kadın vücudu ortaya çıkar. Bu yeni görüntü kimi kadınlar tarafından stres ile karşılanır. Bu durumda da bir takım sorunlar ortaya çıkar.

Ergenlik döneminde ergenin yeni bedenine kolay bir şekilde alışması için en önemli rol aileye döşer. Aile ergenlik dönemi öncesinde ve dönem boyunca kızına doğru bir şekilde rehberlik yapmalıdır.

Kadınlarda Gebelik Dönemi

Gebelik kadınlar için duygusal anlamdaki en önemli dönemdir. Gebelik dönemindeki anne adayının hormonları iki katına çıkar. Bu da kadını her döneme göre daha duygusal bir hale getirir. Gebelik dönemindeki kadın hem yeni fiziksel görüntüsüne hem de duygusal farklılığına alışmak zorundadır.

Kadınlarda Menopoz Dönemi

Menopoz dönemi kadınlarda östrojen hormon seviyesinin azaldığı bir dönemdir. Östrojen hormon azalması ile birlikte kadınları rahatsız edici bir takım sorunlar da ortaya çıkabilir. Bu nedenle de menopoz dönemi esnasında kadınların uzmandan destek almaları gerekir. Ancak bu sayede kadınlar kendilerini yeniden keşfedeceklerini anlamaya başlar.

Etiketler
Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close