Diyet

Karatay Diyeti İle Zayıflayın

 

Düşük glisemik indeksli besinlerin tüketilmesi esasına dayanan Karatay diyeti aynı zamanda en çok tartışılan diyetler arasında da yer alır.

Karatay diyeti içerisinde balık, sebze ve köy tavuğu gibi besinlerin tüketilmesi teşvik edilir. Buna ek olarak pek çok diyet listesinde yasak olan kuruyemiş, kuru fasulye, pastırma, turşu ve yumurta gibi besinle bu diyet listesinde serbesttir. Buna ek olarak mısır özü yağı ve ayçiçeği yağının yerini bu listede zeytinyağı ve tereyağı alır. Ancak bunların tamamen doğal ve organik olması gerekir. Karatay diyetinde meyve ise günde bir porsiyon olarak verilir. Yasak olan besinler ise makarna, şeker,  hamur işi ve mısır şeklinde ifade edilir.

Karatay Diyeti Nasıl Yapılır?

Karatay diyeti yapmak için gün içerisinde sekiz ile on bardak arasında su içilmesi gerekir. Her gün mutlaka en az kırk dakika yürüyüş yapılmalı, alkollü içecekler, hazır meyve suları ve gazlı içeceklerden uzak durulması önerilir. Diyet listesinde yer alan turşuların sirke oranı yüksek ve tuz oranı düşük olacak şekildedir. Salata yapıldığında bunların içerisine limon suyu, zeytinyağı ve sirke ilave edilir. Diyet listesine göre akşam saat sekizden sonra yemek yenilmesi yasaktır. Gün içerisinde yenecek olan yemeklerin düşük ısıda ve uzun sürede pişirilmesi tavsiye edilir.

Genellikle diyet yaparken pek çok kişi ara öğünlerden acıkmaktan korkar. Bunun için öğün aralarında limonlu şekersiz çay, ayran ya da limonlu su içilmesi işe yarayacaktır. Karatay diyeti için kahvaltı gün içerisindeki en önemli öğün olarak kabul edilir. Bu nedenle kahvaltının protein ve kalori yönünden zengin besinlerden meydana gelmesi önemlidir. Ayrıca bu diyet boyunca ekmek, patates ve pirinç gibi besinlerin tüketilmesi de yasaktır.

Etiketler
Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin

Close
Close