Yaşam

Kıyafetten Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Kıyafetlerin üzerine dökülecek olan yağ lekesi çıkartma sırasında uygulanacak olan yöntemler kısa sürede sonuç alınmasını sağlayabilir.

Kıyafetlere ya bulaşması durumunda özellikle oluşan lekenin çıkması son derece zor olabilir. Bu nedenle özel müdahale yapılması gerekmektedir. Yağ lekesinin tamamen çıkabilmesi için uygulanacak olan yöntemleri arayanlar kıyafetten yağ lekesi nasıl çıkar? Sorusunun cevabını almaları gerekir. Yağ lekesi bulaşan kıyafetlerinizi makinede yıkamanız durumunda lekenin tamamen çıkması söz konusu olmayacaktır. Bu nedenle direk lekeye müdahale edilmesi gerekmektedir.

İz bırakmayacak şekilde kıyafetten yağ lekesi çıkartma işlemi için kullanacağınız malzemeler önemlidir. Doğru malzemeleri doğru şekilde kullanmanız istediğiniz sonucu almanızı sağlayabilir. Yani lekesinin bulaşması durumunda bekletmeden kıyafetlere müdahale etmenizde önemlidir. Lekenin kuruması ve daha da zorlaşması durumunda yapacağınız işlem değişebilir. Severek kullandığınız kıyafetleri beklenmedik bir şekilde yağ bulaşması halinde oluşan lekenin çıkartılması kıyafetinize daha uzun süre sorunsuz şekilde kullanmanızı sağlayabilir.

Yağ Lekesi Çıkartma Yöntemi

Yemek yerken özellikle yağlı gıdaların tüketilmesi durumunda akan yağ kıyafetlerinizi bulaşabilir. Bu durumda kıyafetinizde oluşacak olan leke daha sonrasında kıyafetinizi kullanırken sorun yaşamanıza neden olabilir. Kullandığınız kıyafetlerde oluşan zorlu lekeler konusunda özellikle yağ lekesi çıkartırken problem yaşayabileceğiniz lekelerden biridir. Yağ lekesini çıkartmak için bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Malzemeler

  • ½ ölçek bulaşık deterjanı,
  • 1 yemek kaşığı hidrojen peroksit,
  • Eski diş fırçası,
  • 1 yemek kaşığı karbonat.

Uygulama

İlk olarak kıyafetinizde bulunan lekenin üzerine almış olduğunuz hidrojen peroksitti püskürterek uygulamanız gerekir. Daha sonrasında sıvı deterjanı dökerek uygulamaya devam edilmektedir. Son aşamada kabartma tozu leke üzerine eklenir. Diş fırçası yardımıyla lekenin üzerine ovalanması sağlanır. Fırçalama işleminin tamamlanmasının ardından 1 saat kadar beklenir. 1 saat kadar bekledikten sonra lekenin yok olduğunu görebilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close