Eğitim & Kurs

Konservatuar Oyunculuk Bölümü Taban Puanları

 

Konservatuar pek çok gencin gelecek hayalleri arasında yer almaktadır. Burada okumak için belli bir taban puanı geçmiş olmak gerekmektedir.

Genel olarak konservatuarlar kendi yaptıkları özel yetenek sınavları ile öğrenci almaktadır. Okumak isteyen öğrencilerin bu sınavlardan yeterli puanı almaları şartı aranmaktadır. Dolayısıyla konservatuar için taban puanlar her yıl değişiklik göstermektedir. Burada yer alan bölümlerde okuyabilmek için ilk olarak Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na girmek ve barajı geçmek gerekmektedir. Bu sayede oyunculuk için en temel adım atılmış olmaktadır. Konservatuar oyunculuk taban puanları ile ilgili en net bilgiyi alabilmek adına eğitim görülmek istenen okuldan bilgi alınması tavsiye edilmektedir.

Konservatuar Oyunculuk Taban Puanları

Oyuncu olabilmek için belli aşamalardan başarıyla geçmiş olmak gerekmektedir. Bunun ilk aşaması olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı’ndan yeteri puan alındıktan sonra konservatuar için düzenlenen özel yetenek sınavlarına katılmaya hak kazanılmaktadır. Bu sınavlara başvurabilmek ve girebilmek için okulların takip edilmesi gerekmektedir. Sınavlara ilişkin gerekli tüm bilgiler ilgili okulun internet sitesinden yayınlanmaktadır. Burada ayrıca konservatuar oyunculuk bölümü taban puanları da ilan edilmektedir.

Belirlenen yetenek sınavları her konservatuar tarafından ayrı ayrı yapılmaktadır. Tüm öğrenciler için ortak olan nokta Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na girmektir. Diğer aşamalarda öğrencinin yeteneği ölçülmekte ve buna göre başarılı kabul edilmektedir.

Konservatuar Oyunculuk Bölümü

Konservatuar oyunculuk bölümü kendi içerisinde birçok alt dala ayrılmaktadır. Bunlar arasından seçim yapabilmek için öncelikle YGS ve özel yetenek sınavlarından geçmiş olmak gerekmektedir. YGS için genellikle 150 ya da 160 civarında puan almak yeterli olmaktadır. Geriye kalan sınav ise tamamen öğrencinin yeteneği ile alakalı bir durumdur. Başarılı olunduğu takdirde herkes dilediği eğitimi alabilmek hakkını elde etmektedir.

Etiketler
Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close