Eğitim & Kurs

Konservatuara Hazırlık Kitapları Başlamadan Önce Neleri Okumalısınız?

Birçok kişinin hayali olan konservatuar bölümünü kazanabilmek adına onlara yardımcı olacak bazı kaynaklar bulunmaktadır. Bu sayede konservatuarı kazanma şansıda artacaktır.

Ülkemizde üniversite sınavına giren kişilerden on binlercesinin amacı konservatuar bölümünü kazanarak hayali olan sanat dalında eğitim görmektir. Ama bu durum oldukça zordur. Çünkü sadece üniversite sınavına girip geçerli puanı almak yeterli olmamaktadır. Bu bölümlere girebilmek için Üniversite sınavından ayrı her konservatuarın yaptığı beceri sınavlarında da başarı olmak ve kontenjana girmek önemlidir. Bu sebeple konservatuara hazırlık kitapları başlamadan önce neleri okumalısınız konusu oldukça önemlidir. Bu sorunun cevabı sizin konservatuarsı kazanmanızı yakından ilgilendirme potansiyeli olan bir konudur.

Yetenek Sınavlarında Başarılı Olmak İçin Okunması Gereken Kitaplar

Her konservatuar bölümünü yetenek sıvanalı farklı olmaktadır. Bu sebeple bu sınavlar için tek bir kaynaktan bahsetme oldukça yanıltıcı olabilmektedir. Bu sebeple farklı alanlar için farklı kaynaklar bu beceri sıkanlarında oldukça faydalı olacaktır. Yetenek sınavlarında başarılı olmak için okunması gereken kitaplar ise şu şekildedir;

Oyunculuk tarihi konusu için: Dünya tiyatro tarihi 1 ve 2 Özdemir Nutku, Dünden bugüne tiyatro düşüncesi Sevda Şener, Tiyatro Eğitimi Yılmaz Arıkan, Aktörlük Sanatı Stalle Adler ön önemlileri arasındaki bazı kitaplardır.

Diksiyon ve Mimik Araştırmaları için: Alıştırmalı Diksiyon Sanatı Nüzhet Şenbay,  Söz ve Diksiyon Sanatı Nüzhet Şenbay,  Konuşma Eğitimi Suat Taşer, Diksiyon Alıştırmaları Murat Atak ön önemlileri arasındaki bazı kitaplardır.

Karakter Yaratmak ve Sahne Deneyimi için: Bir Aktör Hazırlanıyor Stanislavski,  Bir Karakter Yaratmak Stanislavski, Oyunculuk Atlası Cüneyt Uzunlar, Sahne Bilgisi, Özdemir Nutku Yeni Başlayanlar İçin Oyunculuk Çalışması Özdemir Nutku ön önemlileri arasındaki bazı kitaplardır. Bu tür tiyatro kitapları sizin hedefinize ulaşmanız konusunda oldukça faydalı olacaktır.

Etiketler
Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin

Close
Close