Güzellik

Kozmetik Ürünlerdeki Tehlikeli Gerçekler

 

Kozmetik Ürünlerdeki Tehlikeli Gerçekler

Güzellik ürünleri zararsız kozmetikler mi yoksa tatlı zehirler mi?

Fondöten kullandığınızda, rimel kullandığınızda veya saçlarınızı düzleştirdiğinizde, içinde türlü kimyasal maddeler bulunan birçok ürün kullanmış oluyorsunuz.

Peki, bu kozmetik ürünlerin içerdiği maddelerin güvenli olup olmadığını nerden biliyorsunuz?

Yoksa zararı umurumda değil güzel görünmek benim için her şeyden önemli mi diyorsunuz?

İlaçpedia, hem güzel görünmenizi sağlayacak hem de sağlığınızı korumanıza destek olacak alternatif çözümleri sizler için derledi:

Güzellik ürünleri zararsız kozmetikler mi yoksa tatlı zehirler mi?

Sorun 1: Karatın içeren düzleştiriciler

Piyasada satılan keratin içerikli düzleştirici saç bakım ürünlerinin etiketlerinde sıklıkla formaldehit içermedikleri yazar. Oysaki yapılan araştırmalarda bu ürünlerden alınan numunelerin yarısından fazlasının yüksek oranda formaldehit içerdiği saptandı.

Formaldehit ise uzun süre maruz kalınması halinde kansere neden olabilen bir madde.

Her ne kadar birkaç ayda bir saçınızı düzleştirmenizin sorun teşkil etmesi beklenmese de bu uygulamayı sık sık tekrarlamanız ciddi anlamda sakınca teşkil edebilir.

Çözüm 1: Saç düzleştiriciler

Saç düzleştiriciler, statik elektriklenmeyle bozulan saçlarınızı düzleştirmenizde size yardımcı olabilir. Tabii bu uygulamanın kalıcılığı, saçınızın bir sonraki yıkamasına kadar olacağı için günlük hayatta bu yolu tercih etmek ilk etapta size çok cazip gelmeyebilir. Ancak kuaförünüzden saçınızı evde düzleştirmenizde size yardımcı olması için birkaç teknik göstermesini istemeniz işinizi kolaylaştırabilir.

Sorun 2: Kalıcı saç boyaları

Birçok araştırma yapılmasına rağmen saç boyalarının kansere neden olup olmadığı hala çelişkili bir konu. Bazı çalışmalara göre, özellikle koyu renk kalıcı saç boyaları kullanan kadınlarda lenfoma veya lösemi (kan kanseri) görülme olasılığı artıyor. Ama diğer çalışmalara göre de, bu boyalar kanser riskini yükseltmiyor.

Araştırma sonuçları çelişkili olsa dahi yapılan bazı araştırmalarda saptanan kanser görülme olasılığındaki artış gözardı edilemez. En azından araştırmacılar bu konuda kesin bir görüş bildirene kadar tedbirli olmakta fayda var. Ne de olsa kanser çağımızın hastalığı ve kimin ne zaman, neden ötürü bu hastalığa yakalandığı hala belirsizliğini korumakta.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu