Ekonomi

Kredi Banka Faiz Oranları

Kredi banka faiz oranları ülkenin ekonomik koşulları, kredi türü, vade, kişilerin maaş ve geçmiş kredi notlarına göre hesaplanır.

Ev, araba veya ihtiyaç kredisi lazım olduğunda hangi bankaya başvuracağınıza karar vermek için kredi banka faiz oranları araştırması yapmanız gerekmektedir. Bankalar çeşitli faiz oranları ile size kredi verme imkanı sunmaktadır. Çeşitli kampanyalar ile bazı dönemlerde çok uygun kredi faiz oranı yakalamanız ve vade farkı için çok yüksek meblağlar ödemekten kurtulmanız mümkün olabiliyor. Kredi faiz oranları genellikle yapılan vade sayısına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Kısa vadeli krediler için faiz oranları düşük miktarlardayken, uzun vadede toplam borcunuzu ödemeniz durumunda faiz oranlarında yükselme görülür.

 Kredi Faiz Oranı Nasıl Hesaplanır?

Çekilecek olan kredi tutarı, her taksit döneminde kalan ödenecek paraya tekrar faiz olarak eklenir. Ödenmesi gereken miktar ile kredi faiz oranı çarpılır. Ödenmesi gereken vergiler bu paranın üzerine eklenir. Aylık ödemelerinizde sabit bir kredi taksit tutarı belirlenip, ödeme planınız hazırlanır. Bu yöntem ile kredi hesaplanırken, her taksit ödemesinden sonra kalan ödenme tahahhütü olan anapara azaldığı için ödenen faiz de gittikçe azalmış olur.

 Faiz Oranları Hangi Durumlarda Değişir?

Bankalarla işlem yapan herkesin bir kredi notu bulunmaktadır. Ödemelerinde gecikme yapmayan kişilerin kredi notu yüksektir. Bazı bankalar verecekleri krediler için faiz oranını kredi notuna göre hesaplamaktadırlar. Yüksek kredi notuna sahip, bankalarla ilişkilerinde sorun olmayan kişilerin kredi faiz oranları düşük olabilmektedir. Yani çektikleri ana parayı öderken, hesaplanan toplam faiz daha az olduğu için, bu kişiler avantaja sahiptir.

 

Kredi türüne göre de faiz oranları değişiklik gösterir. Mesela konut kredilerinde bankaya alacağınız ev teminat olarak gösterilir. Bu durumda düşük kredi faiz oranı ile kredi çekmek mümkün olabilir.. Faiz oranları dünya ve ülke politikası, ekonomik durumundan etkilense de kişilerin maaş ve iş durumları da faiz oranlarını belirlemektedir.

Etiketler
Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin

Close
Close