Sağlık

Mide Küçültme Ameliyatı Nedir, Nasıl Yapılır?

Mide Küçültme Ameliyatı Nedir, Nasıl Yapılır? Kişilerin aşırı derecede kilo almaları dünyada en fazla tartışılan konu olmuştur. Aşırı derecede kilo alan kişilere obez adı verilmektedir. Obez olan kişiler normal yollarla kilo veremeyince mide küçültme ameliyatına başvurmaktadır.

Mide Küçültme Ameliyatı Nedir, Nasıl Yapılır? Obez, tüm dünyada büyük bir sağlık sorunu olmaktadır. Obez olan kişiler diyet yaparak ve egzersiz yapmalarına rağmen bir türlü kilo verememekten şikâyetçi olmaktadırlar. Bu nedenle Mide küçültme ameliyatı olmaktadırlar. Bu yazımızda mide küçültme ameliyatı nedir? ve nasıl yapılır sorusuna açıklama getireceğiz.

Mide Küçültme Ameliyatı Nedir?

Günümüzde en fazla uygulanan ameliyat çeşitlerinden birisi olan tüp mide ameliyatı halk arasında mide küçültme ameliyatı olarak bilinmektedir. Laparoskopik diğer adıyla kapalı ameliyat yapılarak mide % 80 olarak alınması işlemine mide küçültme ameliyatı adı verilir. Bu yöntemle mide gıda alımını azaltmış oluyor. Mide küçültme ameliyatı olan kişilerde iştah azalması meydana gelmektedir. Kilo kaybı yaşamadan insülin direni azalıyor.

Mide Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Gastrik band ve sleeve gastrektomi ameliyatı yapılarak mideden bir kısım kesilerek alınır. Bu nedenle midenin bir kısmının alınması sonucu mideye gıda girişi azalarak kilo alınması engellenmiş olunur.

Duodenal switch ameliyatı yapılması durumunda bağırsak ve midenin bir kısmı kesilerek alınır. Bağırsağın bir kısmı azaldığı için besinlerin emilimi azalarak kilo kaybı meydana gelir. Mide küçültme ameliyatları kapalı veya açık ameliyat ile yapılmaktadır. Kapalı olarak yapılan ameliyat açık yapılan ameliyata göre daha uygun olmaktadır. Ameliyat yapıldıktan sonra küçük bir iz kalır, komplikasyon gelişmesi düşük olur. Hastanın iyileşme süresi yapılan açık ameliyata göre çok hızlı olur.

Mide küçültme ameliyatı olacak kişiler ameliyata bir hafta kala kan sulandırıcı ilaç ve aspirin gibi ilaçları almaktan vaz geçmeleri gerekir. 48 saat önce doktorun vermiş olduğu beslenme programını uygulamak gerekir.

Mide Ameliyatı Olan Kişilerin Dikkat Etmesi Gereken Bazı Noktalar

  • Ameliyat olan kişi bir süre hastanede kontrol altında kalır
  • Hastaya ağrı kesici ilaçlar verilir
  • Sıvı tüketimine dikkat edilir
  • Kan şekeri düzenli olarak takip edilir
  • Ameliyat dan sonra sıvı gıdalar verilmeye başlanır
  • Diyetisyen tarafından beslenme programı hazırlanır

Mide Küçültme Ameliyatının Riskleri

Yapılan bütün ameliyatlar gibi mide küçültme ameliyatını da bazı riskleri bulunmaktadır. Bu riskler sırasıyla

  • Emboli kan pıhtılaşması
  • Kilo kaybı nedeniyle safra kesesi taşı meydana gelir
  • Enfeksiyon kapma olasılığı
  • Vücutta sarkmalar

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu