Sağlık

Migren İçin Akupunktur Tedavisi Mümkün Mü?

Özellikle son zamanlarda artmaya başlayan hazır yiyeceklerle dengesiz beslenme alışkanlıkları, obezite sorunu sorunlarına ve migrene neden olmaktadır. Peki, Migren için akupunktur tedavisi mümkün mü?

Günümüzde önemli iş toplantıları yöneticilerde migren atakları nedeniyle yapılamamaktadır. Özellikle iş temposu yoğun olarak görülen kişilerde, meslektaşlarına göre kariyer ve maddi kazanç kaybı yaşatmaya devam eden migren ağrılarına akupunktur uygulaması ile beraber karşı koyabilirsiniz. Yapılan araştırmalar beyin üzerinde yer alan belirli maddelerin ya da durumların beyin üzerinde kimyasal maddelerin dengesini tam olarak bozmak için migreni tetiklediğini bizlere anlatmaktadır. Bu maddelerin en önemli nedenleri arasında serotonin yer almaktadır. Kan serotonin düzeyi migren sırasında dalgalanma yaşamaktadır. Kanda yer alan serotonin miktarı baş ağrısından önce çoğalmaktadır.

Kadınlarda Daha Sık Görülüyor?

Migren her yaşta başlamaktadır. İnsanlara kısa ya da uzun aralıklarla tekrarlı duruma gelebilmektedir. %90 oranında kadınlarda da ortaya çıkabilmektedir. Kalıtımla geçebilen bir hatalık olarak yer alabilir. Migreni tetikleyecek olan faktörler içerisinde stres,  gürültü uyku düzensizliği, hava değişimi ve adet dönemi sayılabilmektedir. Araştırmalar migren atakları geçiren kişilerin aynı konumda yer alan meslektaşlarına göre kariyer anlamında gerisinde kaldığını göstermektedir. Ayrıca migren atakları sebebiyle işe gelemeyen çalışanlar maddi olarak kayıp yaşamaktadır. Araştırmalar iş gücü kayıp durumlarının ülke ekonomisine de kaybettirdiğini göstermektedir.

Akupunkturla Ağrı Eşiği Yükseltme

Migrende akupunktur tedavisi, günümüzde baş ağrısı sorunlarına ve migren tedavileri sırasında yaygın olarak kullanılabilmektedir. Yapılan araştırma ve uygulamalar üzerinde akupunktur tedavisinin migren üstünde %90 başarılı olduğu yer almaktadır.

Akupunktur genel olarak beyin bölgesinde salgılanan endorfin ismi verilen morfin benzeri maddelerin salınımını bir arada tutarak akut ağrının önüne geçebilmektedir. Bununla beraber limbik sistemi regüle yapılacak olan yeni atakların önüne geçmektedir. Akupunktur migren ağrı krizini kesmekle beraber eşiği de yükseltmektedir.

Etiketler
Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close