Eğitim & Kurs

Oyunculukta Karakter Çözümü Neden Önemli?

Bir oyuncunun rolünü iyi bir şekilde icra edebilmesinin en önemli şartlarından birisi elbette ki iyi bir karakter çözümü yapmaktan geçmektedir.

Karakter Çözümü Nedir?

İyi bir karakter çözümü canlandırılacak olan karakterin derinlemesine analiz edilmesidir. Bu kapsamda asıl amaç karakterin gerçek hayatta hissettiği duyguların sahneye yansıtılabilmesidir. Bu kapsamda dünyaca ünlü yıldızların birçok ilginç deneyim yaşadıklarını duymuşsunuzdur. Örneğin sokak çocuklarını canlandıran bir oyuncu sokak çocukları ile bir süre yaşayıp onların ruh hallerini en iyi şekilde anlamaya çalışmıştır. Hakeza kutup bölgelerinde bir sahne çekileceği zaman gerçekten o bölgeye giderek şartları deneyimleyen oyuncular mevcuttur.

Gerçeklik Algısı

Tüm bu örneklerden çıkarmamız gereken şey ise oyuncunun canlandırdığı karakteri olabildiğince gerçeğe yakın bir şekilde izleyiciye sunmalıdır. Yapmacıklıktan fersah fersah uzak olması gereken bu performansın hayata geçirilebilmesi için ise yegâne yol karakter çözümlemesidir.

Karakter Çözümlemesi Nasıl Yapılır?

İlk olarak oyuncunun metni kendi başına okuması ve hayal etmesi gereklidir. Böylelikle o karakterin nasıl bir hayat yaşadığını tahmin edebilir. Ardından kendi kendine uygulamalı pratikler yapabilir. Ancak karakter çözümlemesi nasıl yapılır sorusunun cevabı daha bitmemektedir. Bu kapsamda kişinin canlandırdığı karakterleri uzaktan gözlemlemesi ve çıkarımlarda bulunması da gereklidir. Bu da yeterli olmayıp aralarına girmesi de çok iyi neticeler alınmasına katkıda bulunacaktır.

Netice itibariyle iyi bir oyunculuk için iyi bir karakter çözümlemesi de gerekmektedir. Dolayısıyla tüm oyuncuların bu çözümlemeyi en iyi şekilde yapmaları gereklidir. Bu konuda eğitim veren kurslar tercih edilerek karakter çözümlemesi nedir ve nasıl yapılır sorularının yanıtı en iyi şekilde verilmelidir. Oyuncunun kariyeri açısından da bu yöntemin son derece doğru olduğunu ve sonuca giden yolda bir hayli katkısının olacağını da ifade etmek isteriz.

Etiketler
Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin

Close
Close