Eğitim & Kurs

Oyunculukta Karakter Çözümü Nedir?

Bir oyuncu için mimik, beden dili, ses kullanımı, tempo, diksiyon, vurgulama gibi pek çok husus önemlidir ama sahne sanatlarının eğitmenleri günümüzde kamera önü oyunculuk üzerinde ayrıca duruyorlar. Tiyatro oyuncularının zaten bildiği bu konu oyunculukta karakter çözümü dersini de kapsıyor.

Tiyatronun kuramsallığını ortaya koyan Konstantin Stanislavski tarafından ilk kez ele alınan bu konu kısaca oynanacak olan karakterin her an hissedilmesidir. Oyuncu rolü ile tam bir empati sağlayabilmelidir. Aşk- Memnu dizisinin Bihter’i kolunu kaldırıp çay fincanını tutarken bile Bihter’di, oyuncusu kendi varlığını adeta ortalardan silmişti. Bu yüzden seyirci onun neler hissettiğini anlayabildi, Bihter’i yadırgamadı, yapmacık bulmadı.

Diriliş Ertuğrul dizisinin sevilmesinde rolü üstlenen oyuncunun kılıç sallamasından çok bir savaşçı gibi her an heybetli yürütebilmesi ya da Bizans’a olan nefretini her an gözlerinde yansıtabilmesi çok etkin olmuştur. Pek çok kişi bunu fark etmez, çünkü zaten olması gereken budur. Ertuğrul ete kemiğe bürünüp ortaya çıkmıştır. Yani oyuncu Ertuğrul’un karakter analizini yapabilmiş, kendini onun yerine koyabilmiştir. Sinema ve dizi oyunculuğunda usta sayılmanın temel kuralı budur. Bir başkasının kişiliğini anlar ve onun gibi olursunuz.

Karakter Çözümü Bir Kişiliği Yaratabilmektir

Sinema sanatının en büyük ödülü olan Oscar, işte bu karakteri çözümleyip izleyene aktarabilme yeteneğini ödüllendiriyor. 1986 yılında “Başka Tanrının Çocukları” filmindeki sağır dilsiz öğrenci rolüyle bu ödülü alan Marlee Matlin’in Oscar’ı hak edip etmediği çok tartışılmıştı. Çünkü Marlee Matlin gerçekten sağır dilsizdi, rol yapmıyordu, dolayısıyla sergilenen de oyunculuk değildi.

Buna karşın Yağmur Adam – The Rain Man filmindeki rolüyle Dustin Hoffman ayakta alkışlanmıştı. Dustin Hoffman sonuçta kendisine kağıt üzerinde verilen otizm hastası Raymond karakterini çokiyi çözümlemiş ve mükemmel biçimde ete kemiğe büründürmüştü.

Etiketler
Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin

Close
Close