Eğitim

Özel Okul Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Özel okul seçerken dikkat edilmesi gerekenler ebeveynler için en stresli ve zor zamanlardan biridir. Çocuğumuzun mutlu olmasını ama mutlu olduğu sürece iyi bir eğitim ve disiplin almasını istiyoruz.

Özel Okul Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler nelerdir? Özel okula hangi soruları soracağınızı ve okullarla görüşmeye giderken hangi kriterleri göz önünde bulundurmanız gerektiğini biliyor musunuz? Cevabınız evet ise, belki bu makale size yardımcı olabilir.

1-Çocuğunuzun Okulu İçin Ne Kadar Bütçe Ayırabilirsiniz?

Aslında en önemli konulardan biri özel okulların fiyatlarıdır. Okul fiyatları 20.000 ila 100.000 arasında başlayabilir. Bazı okullarda servis ve yemek ücretleri bu fiyata dahildir, bazı okullarda ise sadece öğrenim ücreti olabilir.

2- En İyi Okul Size En Yakın Okuldur!

Çocuğumuzun yolda saatlerce vakit geçirmesini ve eve yorgun dönmesini istemiyoruz. Oraya erken gitmek için çalışmanı feda etmen gerekecek, yoksa eve yorgun ve diğer aktivitelerle meşgul gidemezsin. Bu nedenle evinize veya iş yerinize en yakın yerde okula gitmek en doğru karar olacaktır.

3- Okulun Vizyonu Ve Misyonu Nedir?

Aslında daha geniş konuyu kapsayan soru, “okulun vizyonu ve misyonu” dur. Çocukların yaratıcılığını destekleyecek sanat ve spor etkinliklerine ne kadar yer veriliyor? Çevreye saygılı, agresif, sorunlara çözüm odaklı bakabilen, vatan ve millet sevgisi ile yetiştirilmiş, üretken ve evrensel değerlere saygılı öğrenciler yetiştirip yetiştiremeyecekleri doğrulanmalıdır.

4- Öğretmen Ve Yönetici Kadrosu Nasıldır?

Sevecen ve iyi bir öğretmen aslında buradaki tüm soruların cevabıdır. Okuldan önce bir “öğretmen” bulmak size birçok yönden yardımcı olacaktır.

5-Yabancı Dilde Eğitim Nasıldır? Kaç Dil Öğretiliyor? Bunun İçin Ekipmanınız Var Mı?

Yabancı dilde eğitim “zorunlu” konulardan biridir. Hemen hemen herkesin konuştuğu bir dil olan “İngilizce” öğrenilmesi gereken bir dildir. Dünyanın en iyi okulları sadece İngilizce öğretmekle kalmaz, internette araştırdığımız makaleler, kitaplar, kaynaklar ve en çok izlenen filmler de İngilizcedir. Bu da İngilizceyi olmazsa olmaz bir dil haline getiriyor.

6-Okulun Başarı Durumu Önemli Mi?

Tüm bunların yanında okulun yurt içi ve yurt dışında okullar arası, akademik, bilimsel veya spor alanlarındaki başarısı da çok önemlidir. Bu tür başarıların ve etkinliklerin çocuklar üzerinde olumlu etkileri olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu