Moda

REKLAM AJANSLARININ KURULMASI

aypi
AYPİ AJANS

Reklam ajansları bir markanın veya bir ürünün tanıtılması ve amacıyla yapılacak kampanyaların planlanmasıdır. Keyifli bir iş olduğu kadar sistematik bir organizasyon gerektirir. Planlanmasında ortaya çıkan bir aksilik kampanyaya aynı zamanda reklam ajansına da zarar verir. Reklamlar için bu kadar önemli olan reklam ajanslarının kurulması nasıl olur? Reklam ajanslarının kurulmaları bir iş yeri kurulmasının gerekliliklerinden farklı değildir. İş yeri açılması için gerekli belgeler kurulacak yerin belediyesine başvurularak öğrenilir ve hazırlanır. Gerekli olan izin, işletme ruhsatı ve vergi levhasının alınması bütün işyerlerinde olduğu gibidir. Bu arada ofisin hazırlıklarına başlanmalıdır. Ofiste bulunması gerekli araçlar arasında ofis mobilyası önemlidir. Özgün tasarımlar arasında seçilmesi işyerinin imajına olumlu etki eder. Diğer yandan bilgisayar, grafik tasarım programları, telefon, faks, fotoğraf tarayıcısı, yazıcı, dijital fotoğraf makinesi ofiste olması gerekli malzemelerdir. Ayrıca kırtasiye ve diğer ihtiyaç alımlarını da yapmalısınız. Ofisin tanıtımı için kartvizit ve reklam broşürleri hazırlatmayı unutmayınız.

Reklam Ajansını Kurdunuz Peki Ya Şimdi?

Reklam ajansının en önemli kısmı beşeri sermaye yani insan işgücüdür. Yaratıcılık kısmının çok önemli olduğu reklam sektöründe her şeyin yolunda gidebilmesi için organizasyon şemasının çok iyi yapılması gerekir. Organizasyon şemasında bazı bölümler mutlaka kurulmalıdır. Diğer birimler içinde gereklilik durumunda kurulabilir. Reklam ajanslarında mutlaka kurulması gerekli birimler:

  1. Müşteri ilişkileri, bu bölüm kendi içinde 4 birimden oluşur.
  2. Yönetim denetçisi,
  3. Müşteri birimi denetçisi,
  4. Müşteri birimi yöneticisi
  5. Müşteri birimi yöneticisi asistanı

Bu bölümde bu kişilerin görev tanımları tam olarak yapılmalıdır. Hangisinin hangi görevlerden sorumlu olduğu açık ve net olarak belirlenmelidir.

  1. Kreatif yani yaratıcı birim, bu birimde sanat yönetmeni, grafiker ve metin yazarları görev yapar. Görevleri kampanyanın çıkış noktasını bulmaktır. Fikrin ürünü yansıtması, farklı olması, kampanyanın nasıl başlayacağı, nasıl devam edeceği gibi kampanyanın can alıcı noktalarının belirlendiği bölümdür.
  2. Stratejik planlama, kampanyanın ilerleme sürecinin planlanmasından ve ilerleyişinden sorumludur. Kampanyanın hedef kitlesini belirleyerek, onların istek ve beklentilerinin doğrultusunda yaratıcı birimin ortaya koyduğu fikri netleştirir. Kampanya öncesi ve sonrasında ki gelişmeleri, tüketicinin beklentisini karşılayıp karşılamadığını araştırarak sayısal verilere döker.
  3. Mali ve idari işler, reklam ajansının mali kısımlarını kontrol eder. Maliyetlerin ayarlanması, hukuki süreç içinde istenen evrakların hazırlanması, ödemelerin alınması ve tahsilatların yapılması bu birimin görevidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu