Sağlık

Sonbaharda Çocukları Tehdit Eden 6 Hastalık

Sonbaharda Çocukları Tehdit Eden 6 Hastalık hangileridir? Mevsimler insanların yaşamında birçok etki yaratır. Bizde yazımızda sonbaharda çocukları tehdit eden 6 hastalığı ele alacağız.

Sonbaharda çocukları tehdit eden 6 hastalık birçok ebeveyninin dikkat etmesi gereken konulardan biridir. Mevsim geçişleriyle beraber havaların dengesiz sıcaklıkları birçok hastalığa davetiye çıkarıyor. Özellikle sonbahar mevsiminde çocukların okul dönemlerinin başlaması bu hastalıkların yaygınlaşmasını kolaylaştırıyor. Bizde yazımızda sonbaharda çocukları tehdit eden 6 hastalık neler bunları başlıklar halinde inceleyelim.

1-) Soğuk Algınlığı

Sonbahar başlangıcıyla birlikte kendisini gösteren soğuk algınlığı yetişkinleri olduğu kadar çocukları da etkisi altına almaktadır. Burun akıntısı, hapşırık, halsizlik gibi belirtilerle başlar. Sonbaharın değişken hava durumu nedeniyle bu mevsimde oldukça rastlanır.

2-) Grip

Sonbahar ve kış aylarının bir diğer hastalığı griptir. Grip her ne kadar soğuk algınlığı ile karıştırılsa da ikisi farklı şeylerdir. Grip daha ağır etkileri olan ve yavaş ilerleyen bir hastalıktır. Soğuk hava şartlarının etkisiyle daha kapalı mekanların oluşması grip virüsünün daha hızlı yayılmasını sağlar. Bu durum okul çağındaki birçok çocuğu etkisi altına alır.  Öksürük, ateş, kas ağrısı gibi belirtileri bulunur.

3-) Orta Kulak İltihabı

Soğuk havalarda sık görülen hastalıklardan biri de orta kulak iltihabıdır. Sonbahar ve kış mevsimlerinin getirdiği hastalıklardan soğuk algınlığı, grip gibi hastalıkların devamında görülebilir. İlaç kullanılmadan kendiliğinden de geçebilir.

4-) Sinüzit

Sinüzit yüz bölgesinde ve kafatasında bulunan içi hava dolu olan sinüslerin iltihaplanması ile meydana gelir. Kış hastalıklarından biridir diyebiliriz. Genelde soğuk algınlığı olan hastaların yüzde 90’ı sinüzit geçirir.

5-) Larenjit

Ses tellerinde meydana gelen hasardır. Üst solunum yolları enfeksiyonu ve başka nedenlerle ortaya çıkan larenjit soğuk havalarda da çocuk sağlığını etkilemektedir.

6-) Sonbahar Alerjisi

Doğada meydana gelen değişim insan sağlığını da etkilemektedir. Mevsim geçişlerinde ilkbahar ve sonbaharda yaşanan alerji durumları çocukları tehdit eden rahatsızlıklardandır. Özellikle sonbahar mevsimlerinde polen etkisiyle birlikte burun tıkanıklığı yada kaşıntısı, gözlerde kızarıklık, sürekli hapşırık gibi olumsuz durumlar görülebilir. Sonbahar alerjisi olarak adlandırılan bu rahatsızlıklar yetişkinleri ve çocukları etkilemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu