Eğitim

Üniversite Öğrencilerine Karşılıksız Burs Veren Kurumlar

Üniversite Öğrencilerine Karşılıksız Burs Veren Kurumlar hangileridir? YKS sınavı yerleştirme sonuçları açıklandı, kimimiz bulunduğu şehirdeki üniversite bölümlerine yerleşirken kimimiz de yaşadığımız şehrin dışındaki üniversite bölümlerine yerleşti.

Üniversite Öğrencilerine Karşılıksız Burs Veren Kurumlar hangileridir? Üniversite yerleştirme sonuçları açıklandığı zaman özellikle yaşadığı şehrin dışındaki üniversite bölümlerine yerleşenler daha çok maddi yönden kaygılarını dile getirmeye başladı. Çünkü farklı bir şehirde üniversite okumak maddi yönden bazı öğrencileri zora sokabilmektedir. Özellikle bu üniversite bölümler İstanbul, Ankara gibi şehirlerse maddi yönden çokça zorlanacaksınız. Bu nedenle bir ek gelir elde etme yolu olan burs veren kurumlara başvuru yaparak aylık cüzi miktarlar elde edebilirsiniz.

Burada burs veren kurumlar önemli firmalar ve vakıflar olup yıllardır bazı öğrencilere burs veren kurumlardır. İşte o kurumlar;

TÜBİTAK Bursları

Tübitak Üniversite öğrencilerine burs veren kurumlardan birisidir. Bunun yanı sıra yüksek lisans öğrencilerine de burs sağlamaktadır. Bunun yanında şartla bakımından diğer burs veren kurumlara nazaran diğer kurumlara göre daha belli şartları vardır. Bu şartlar arasında YKS sınavında ilk 1000’e girmiş olmak veya olimpiyat alanlarında derece yapmış olmak gibi şartlar bulunmaktadır. TUBİTAK sitesine göz atarak bu burs hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Türkiye Diyanet Vakfı

Hem yurt içi hem de yurt dışında okuyan öğrenciler için burs imkânı sunan TDV İlahiyat ve İslam Bilimleri alanlarında öğrenim sağlayan öğrencilere burs veren kurumlardandır. Burs başvuru tarihleri hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz https://diyanetburslari.tdv.org/ web sitesinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Mehmet Zorlu Vakfı Bursu

Tanınan vakıflardan birisi olan MZ Vakfı daha çok İktisadi ve İdari Bilimler Fakülteleri ile Mühendislik, Hukuk, Endüstriyel Tasarım, Matematik, Fizik, Kimya, Tıp, Psikoloji, Sosyoloji bölümlerinde okuyanlara burs vermektedir.

Toplum Gönüllüleri Vakfı

TG vakfı da en az haftada dört saat projelerine katılmak koşuluyla burs veren kurumlardan birisidir. Başvuru yapabilmek için Toplum Gönülleri Vakfı internet adresinden başvuru yapabilirsiniz.

Vehbi Koç Vakfı

Vehbi Koç Vakfı da öğrencilere en yüksek bursu veren vakıflardan birisidir. Belli şartları taşıyan üniversite öğrencilerine burs vermektedir.

Alarko Eğitim ve Kültür Vakfı

Okuduğu bölümün son sınıfında okuyan ve alttan dersi olmayan öğrencilere burs veren kurumlardan birisidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu