Eğitim & Kurs

Üniversite Tercihleri Nasıl Yapılır?

 

Uzun uğraşlar ve çalışmalar sonucu üniversite sınavına girdiğiniz ve sonuçlar açıklandı. Peki üniversite tercihleri nasıl yapılır?

Artık üniversite mezunu olmanın iş bulmak için büyük önem arz ettiği günümüzde çoğu öğrenci daha liseye başlar başlamaz üniversite sınavlarına hazırlanmaya başlıyor. Uzun yıllar yaptığınız çalışmalar tercihlerde hata yaparsanız boşa gidecektir. Bu nedenle işinin uzmanı kişilerden yönlendirme almanız çok büyük fark yaratacaktır.

Doğru Tercih İçin Neler Yapılmalı?

Sınavlar açıklandıktan sonra öğrenciler için üniversite tercihi maratonu başlar. Her üniversite adayı hayalindeki üniversiteye gidebilmek için uzun uğraşlar verir ve mutlu sona ulaşabilmek için artık bir adım kalmıştır. Tercihlerde dikkat edilmesi gereken en önemli etmen alınan puan ve sıralamadır. Almış olduğunuz puana göre sınava giren bütün öğrenciler arasındaki sıralamanız belli olacaktır. Lisedeki bölümünüze göre çözdüğünüz sorulara ve aldığınız sıralamaya göre kitapçıklardaki bir önceki yıllarda alınan öğrenci sıralamalarına bakarak tercihler yapılacaktır. Eğer tercihlerinizin ilk sıralarına sizin sıralamanızın altında kalan üniversiteleri tercih ederseniz bu üniversitelerden birisine yerleşeceğinizden dolayı yanlış tercih yapmış olacaksınız. Bu nedenle en çok gitmek istediğiniz bölüm ve üniversiteden başlayarak tercihlerinizi yapmanız gerekir. İlk sıralara önceki yıllardaki puan ve sıralamaları sizinkilerden yüksek olan bölüm ve üniversiteleri tercih etmelisiniz. Daha sonra sıralamanızın daha yüksek olduğu üniversiteler gelmelidir. Bu şekilde hayalini kurduğunuz üniversitelerin geçmiş yıllara göre daha az tercih edilmesi sonucu siz de düşük sıralamanıza rağmen yerleşebilirsiniz.

Hayatınızın geri kalanını değiştirecek kadar önemli ancak hayatın sonu olmayacak kadar da önemsiz olan üniversite sınavları öğrenciler üzerinde büyük baskı kurmaktadır. Sürekli olarak hayatın sonu gibi gösterilmeye çalışılan sınavların asla hayatın sonu olmadığı bilinmeli ve tabii ki önemsizleştirmeden üniversite sınavı atlatılmalıdır.

Etiketler
Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close