Teknoloji

USB İle Bilgisayar Başlatma Nasıl Yapılır?

Bilgisayarınıza Windows ya da başka bir işletim sistemini USB’den kurmak isterseniz bu konuda sizlere yardımcı olabilirsiniz. Peki, USB ile bilgisayar başlatma nasıl yapılır?

USB ile bilgisayar başlatma nasıl yapılır? Bilgisayarınızı bir USB üzerinden başlatmanın birkaç nedeni olabilir. İşletim sistemi yüklemek isteyebilir ya da kötü amaçlı yazılım temizlemek isteyebilirsiniz. PC’nizin USB sürücüsünden başlatmak için isterseniz ihtiyacınız olan şeyler;

  • USB bellek,
  • Dizüstü bilgisayar ya da PC,
  • USB sürücüden çalışacak yazılım.

Bilgisayarınız doğru biçimlendirilmediği sürece USB sürücüsünden başlatılamaz. En çok yapılan hatalardan bir tanesi işletim sistemi içeren ISO dosyasını direkt olarak USB sürücüsüne kopyalamaktır. USB üzerinden ISO açmak için yazılım kullanmanız gerekir. ISO, dosyasını açtıktan sonra bilgisayarınızı USB ile başlatabilirsiniz.

BIOS’a Nasıl Girilir?

BIOS’a giriş her bilgisayarda farklı olabilir. Anakart modeline göre bilgisayarlar kullanıcılara farklı giriş seçenekleri sunar. Bilgisayarınızın modellerini inceleyerek BIOS’a girişi kolayca yapabilirsiniz. Hangi tuş olduğunu öğrendikten sonra bilgisayarınızın yeniden başlattıktan sonra BIOS ekranı karşınıza gelecektir.

USB, BIOS’tan Nasıl Başlatılır?

Bilgisayarlar CD, DVD ya da dahili sabit sürücüden önyüklemeyi yapmadan önce USB sürücüsünü kontrol eder.

  • BIOS’a giriş yaptıktan sonra imleç tuşlarını kullanın.
  • “Boot” menüsünü seçin.
  • Başlangıç listesini bulduktan sonra USB’yi tıklayın.

Gerekli ayarlamaları yaptıktan sonrasistemi yeniden başlatmak için BIOS’taki ‘Save and Exit’ bölümünü seçin. Bilgisayarınıza format atma ya da yeniden yüklemek, bilgisayar sorunlarını düzeltmek için kullanılan yöntemlerden bir tanesidir. BIOS’a giriş yaparak bilgisayarınızın USB yada DVD’den başlaması için gerekli adımları kolayca ayarlayabilirsiniz. Bilgisayarınızı bir USB aygıttan başlatmanız başlatmanızın farklı nedenleri olabilir. USB’den bilgisayarı başlatmak için doğru biçimlendirme ve uygun yazılımların kullanılması gerekir. ISO dosyasını USB sürücüye kopyalamak sistemi çalıştırmamaktadır. Bu dosyaları sürücüye yazabilen ve ayrıca ön yüklenebilir duruma getiren yazılımlardan yararlanmanız gerekir. Gerekli yazılımları ve yukarıda yer alan adımları takip ettikten sonra USB üzerinden bilgisayarınızı başlatabilirsiniz. Her biri adımı doğru şekilde uygulamanız gerekir. Aksi durumunda USB üzerinde yer alan ISO dosyasını açamaz ve başlatma eylemini yapamazsınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu