Eğitim

Uzaktan Eğitim Platformlarının Avantajları Nelerdir?

Uzaktan Eğitim Platformlarının Avantajları Nelerdir? Günümüzde artık hemen her evde internet ve bilgisayar bulunmaktadır. Yaşanan dijitalleşme de, yaşamın her alanında eğitimin fiziki mekânlara ihtiyaç duymadan sürdürülebilmesini sağlamaktadır. Uzaktan eğitim konusunun çok çeşitli yöntemleri bulunmaktadır. Bazen bu interaktif eğitim yöntemleri, normal eğitimden daha fazla etkili olabilmektedir. Platformların geliştirilmesi için de, öğretmen ile öğrenciler, uzun bir vakitte ve aynı ortamda bir araya da gelebilmektedir.

Uzaktan Eğitim Platformlarının Avantajları Nelerdir? Türkçemize uzaktan öğrenme yahut da uzaktan eğitim olarak giren kavram, dijital ortamda canlı bir şekilde gerçekleştirilebilen ya da önceden videoya yüklenen, soru ile cevap, oyun ile simülasyon gibi araçlar kullanılarak, eğitimin dijital bir hale dönüşmesi ile oluşturulan bir öğrenme yöntemidir. Coğrafi kısıtlamaları ortadan kaldırması, aynı zamanda zamansal kısıtlamalar da içermemesinden dolayı sıklıkla tercih edilmektedir.

Uzaktan Eğitim Platformlarının Avantajları

Değişik Öğretme Teknikleri

Uzaktan eğitim platformlarının en önemli avantajları arasında, farklı öğrenme teknikleri yer almaktadır. Normal eğitim sisteminde, hem öğrenmeye hem de öğretmeye yönelik yöntemler kısıtlıdır. Bunun yanında, uzaktan eğitim sisteminde ise, dijital materyaller ve araçlarla onlarca hatta yüzlerce farklı öğrenme ve öğretme yöntemi mümkün olabilmektedir.

Mesela dijital videolar, bilgi kavrama yöntemi olarak daha iyi gelebilmektedir. Eğitim için çeşitli oyunlaştırma yöntemleri, eğitimin yanı sıra hem eğlenceli hem de ilgi çekici hale gelebilmektedir. Ayrıca ilgi çekici görsellerle hazırlanan sınavların yapılması, eğiticiliğin yanında öğretici de olabilmektedir.

Mesafelerin Ortadan Kalkması

Uzaktan eğitimin ve öğrenmenin en net ve bariz olarak ortaya konulan avantajlarından biri de, mesafelerin ortadan kaldırılmasıdır. Uzaktan eğitimde zaman ve yer mefhumu bulunmamaktadır. İstenilen herhangi bir zamanda ve istenilen herhangi bir yerde eğitime ulaşılabilmektedir. Dijital dünyada bilgiler yahut ta dersler, genelde kısa parçalar halinde derse dönüştürülmektedir. Derslerin böyle bölümlere ve parçalara ayrılması, insanın işlerini de kolaylaştırmaktadır.

İnsanlar, uzaktan eğitim metodu ile işlerden kalan vakit arasında, eğitim görebilmeyi değerlendirebilmektedir. İnternet ortamında verilen eğitim esnek yapıya sahiptir. Bu eğitimin hem zamandan hem de mekândan bağımsız bulunması ile ihtiyaca göre şekillenip değişebilen bir yapısının olması, esneklik yapısını göstermektedir. Uzaktan eğitimin esnek yapısını, normal eğitim sisteminde imkân dâhilinde olmayan, istenilen bir yerde durup devam ettirme imkânı göstermektedir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu