Gebelik

Yağ Yakıcı ve Metabolizma Hızlandırıcı Yiyecekler

Yağ yakımına ihtiyaç duyulması genellikle kilo kaybına gidilmek istediği noktalarda gerçekleşir. İzlenen diyet programlarında diyetisyen tarafından vücudunuzdaki yağ ve kas oranı hesaplanarak ne şekilde bir yol izleyeceğinize karar verilir. Bilinmelidir ki kişinin günlük olarak aldığı kalori harcadığı kaloriden az olmalıdır ki yağ yakımı gerçekleşebilsin. Vücut tipine göre farklılık gösteren popüler diyet programları ile de kişiye özel besinler ile vücuttaki yağ oranı azaltılabilmektedir.

Vücudunuz Size Nasıl Sinyal Veriyor?

Kişi kendini iyi tanır ve beslenme düzenine dikkat ederse kilosu daha çabuk düzene girer. Sağlıklı ve dengeli beslendiğinizi düşünebilirsiniz lakin vücudunuzdaki yağ oranı buna rağmen yüksek çıkmış olabilir. Vücudunuzdaki yağın depolanmasının başlıca sebeplerinden biri kan şekeri seviyesidir. Kan şekerinizi dengede tutmak istiyorsanız sağlıklı beslenme cetveline ihtiyaç duyabilirsiniz. Herkesin bünyesi farklı gıdalara farklı tepkiler verebilir. Bu yüzden uzman bir diyetisyen kontrolünde vücut yağ oranı hesaplanmalıdır. Gün içerisinde gerekli miktarda su tüketilmezse vücutta depolanan yağ oranı artacaktır. Buna bağlı olarak da sağlık sorunu yaşama ihtimaliniz artabilir. Kendinize dikkat ederek vücudunuzdaki değişimleri gözlemlemenizde fayda olacaktır.

Metabolizma Nedir?

Vücuttaki temel fonksiyonların devamı için kişinin gün içerisinde aldığı enerji miktarına metabolizma hızı denmektedir. Yaş metabolizma hızını etkileyen faktörlerden biri. Genellikle ileri yaşlarda metabolizma hızında düşüş gözlenmektedir. Yine metabolizma hızınıza göre kilo alma ihtimaliniz de düşüp artabiliyor.

Yağ yakımını kolaylaştıran yiyeceklerden bazıları şunlardır :

Tarçın, Hindistan cevizi yağı, çorba, kahvaltılık gevrek, greyfurt, somon balığı, günlük alınması gereken miktar kadar su, yeşil çay, düzenli kahvaltı, kahve, elma sirkesi, yağsız süt ürünleri, ıspanak ve diğer yeşil yapraklı sebzeler ( yeşil yapraklı sebzelerin sindirimi kolaylaştırdığı bilinmektedir.) köy peyniri, düzenli bir şekilde protein tüketimi.

Etiketler
Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin

Close
Close