Gebelik

Yaz Hamilelerine 6 Sağlıklı Öneri

Yaz aylarının başlangıcı ile birlikte hamilelik dönemindeki kadınlar mevsimin vermiş olduğu sıcaklıktan dolayı oldukça rahatsız olmaktadır.

Hamilelik dönemlerinin yaz mevsimine gelen kadınların bu döneme dair öneri arayışları bulunduğunu biliyoruz. Peki bu dönemi olabildiğince rahat geçirebilmenin yolları nelerdir?

  1. Hamilelikte Bol Bol Sıvı Tüketmek

Hamilelik döneminin en sık şikayetlerimden bir tanesi olan tansiyon düşüklüğüdür. Yaz aylarından dolayı meydana gelen ısı ve terlemenin sebep olduğu sıvı kaybına eğer ki, uygun bir çözüm bulunmazsa bayılmalara sebep olmaktadır. Bu durumun önüne geçmek için ise 1,5 ila 2 litre sıvı tüketimi günlük yaşamda olduğu gibi hamilelik döneminde daha büyük önem taşımaktadır.

  1. Meyve ve Sebze Tüketmek

Yaz aylarının bir avantajı oldukça bol meyve ve sebze bulundurmasıdır. Bu da hamilelik döneminde olan kadınlar için bulunmaz bir nimettir.

  1. Şekerli Yiyeceklerden Uzak Durmak

Biliyoruz ki yaz aylarının vazgeçilmezi dondurmalardır fakat hamilelik dönemi için oldukça zararlı maddeleri içerisinde bulundurduğunu unutmamak gerekir. Aksi taktirde şeker hastalığı olma olasılığı meydana çıkmaktadır.

  1. Yağlı Yiyecek Tüketmemek

Hamilelik döneminde olan kadınların mide boşalması dediğimiz dönem bazen uzayabilmektedir. Bunun için de hazmedilmesi zor, aşırı yağı barındıran, kızartma türü yemeklerden ve diğer yağlı yemeklerden uzak durmakta fayda vardır.

  1. Sodyum-Tuz Tüketimine Dikkat Etmek

Hamilelik dönemlerinde sıvı alımı ve tuz tüketimi konusunda denge kurulmalıdır. Tuzlu yemekler, çerezler ya da işlenmiş gıdalar içerisinde oldukça fazla tuz- sodyum bulunduğundan fazla tüketilmemesi verilen tavsiyeler arasındadır.

  1. Yürüyüşler Yapmak

Hamilelik döneminde olan kadınlar için fazla süre ayakta kalmak ve güneş altında çok fazla durmak elbette sağlıklı bir durum değildir. Ama bu durum hamile kimselerin yürüyüş, spor vs. etkinliklerini yapmasına engel değildir.

Etiketler
Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin

Close
Close