Diyet

Yumurta Nasıl Haşlanır?

Sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi olan haşlanmış yumurta nasıl hazırlanır? Özellikle uygulama yapmak isteyenlerin merak edebilecek sorular arasında yer almaktadır.

Evde sabah kahvaltısında yumurta haşlamak isteyenler için özellikle dikkat edilmesi gereken püf noktaları bulunmaktadır. Yumurtanın kabuğundan kolayca ayrılması için doğru şekilde uygulama yapılması gerekir. Bu durumda yumurtanın pişme süresi ve aynı zamanda doğru şekilde pişirilmesi gerekir.

Yüksek protein içeriğine sahip olan yumurtanın kahvaltıda tüketilmesi vücut açısından oldukça önemlidir. Lezzetli olmasının yanı sıra özellikle sağlamış olduğu faydalar nedeniyle sık sık tüketilmesi sağlanabilir. Yumurta haşlarken özellikle yumurta nasıl haşlanır? Sorusunun yanı sıra kaç derece pişirilmesi gerektiği istenilen kıvama göre ayarlanması gerekir. Yumurtanın cıvık, kayısı kıvamında, rampadan ya da katı olması için pişirme süresi etkili olmaktadır.

Haşlanmış Yumurta Nasıl Yapılır?

Sabah kahvaltısı için yumurta haşlayacak olanlar bu durumda pişirme süresini kıvamına göre ayarlayabilirler. Yumurtanın kabuğundan kolayca ayrılabilmesi için pişirme sırasında 1-2 tatlı kaşığı kadar tuz atılması gerekir. Bu sayede başlama sonrasında kolayca kabuğun çıkartılması sağlanabilir. Özellikle doğal ve organik yumurtanın daha uzun süre teşhir etmesi gerekir. Marketten alınan yumurtalar da kısa süre içerisinde haşlanırken organik yumurtalar uzun süre haşlanmalıdır.

Buzdolabından çıkartılan yumurtalar direk sıcak suya konulmamalıdır. Soğuk su içerisine yerleştirilerek cezve ile ocağa konulabilir. Ocağın çok açılmaması gerekir. Aksi durumda yumurtaların patlaması söz konusu olacaktır. İlk aşamada kısık ateşte suyu kaynayana kadar pişirilmesi gerekir. Daha sonrasında altı açılarak yumurta haşlama işlemi devam ettirilebilir.

Kahvaltı için yumurta haşlayacak olan kahvaltıyı hazırlamadan önce yumurtayı ocağa koymaları gerekir. Bu sayede kahvaltı sırasında sıcak sıcak tüketilmesi sağlanabilir. Yumurta ocaktan alındıktan sonra soğuk suya tutularak solmasın sağlanabilir.

Etiketler
Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin

Close
Close