Yaşam

Yürüyüş Yaparken Dikkat Edilecek 12 Kural

Sağlıklı bir şekilde yürüyüş yapabilmek için özellikle dikkat edilmesi gereken pek çok farklı ayrıntı bulunmaktadır.

Yürüyüşe başlamadan önce kişilerin dikkat etmesi gereken farklı durumlar söz konusu olabilir. Özellikle sağlıklı olabilmek için yürüyüş yapmak isteyenler bu durumda sağlığından olmamak adına yürüyüş yaparken dikkat edilecek 12 kural çerçevesinde hareket edebilirler.

 1. Sağlık kontrolünden geçilmesi gerekir. Herhangi bir problemin izin olup olmadığını belirlenmesi açısından özellikle 40 yaş üzerinde olan kişilerin mutlaka sağlık kontrolü yaptırması gerekir.
 2. Yürüyüşe başlamadan önce ısınma ve esneme hareketlerinin yapılması gerekir. Tempolu bir şekilde yürüyüş yapabilmek adına öncelikle ısınma ve esneme hareketlerini yapmanız önemlidir.
 3. Yürüyüş için özellikle sabah saatlerini tercih edilmesi önemlidir. Yürüyüşler saatte yapılabilir ancak sabahları yapılan yürüyüşler özellikle vücudun metabolizmasının hızlanması açısından önemlidir.
 4. Yürüyüş yapmadan önce yemek yenilmemesi gerekir. Bu konuda özellikle dikkatli olunması gerekmektedir. Özellikle sağlıklı yaşam için yürüyüş yapmak isteyenler bu konuda daha dikkatli olmalıdır.
 5. Mutlaka açık havada yürüyüş yapılması gerekir. Bol oksijen alınabilmesi için açık havanın tercih edilmesi önemlidir.
 6. Vücudu sıkmayacak ve teri emecek kıyafetler kullanılması gerekir. Rahat hareket edebilmeniz ve terleme sırasında özellikle hasta olunmaması için teri emecek rahat kıyafetler kullanılmalıdır.
 7. Rahat hareket edebilmek için ayakkabı seçiminde dikkatli olunması gerekir. Daha çok yürüyüş ve spor için uygun ayakkabıların kullanılması gerekir.
 8. Yürüyüş sırasında başı dik tutarak karnınızı içeri doğru çekmeniz gerekir. Bu sayede daha etkili şekilde yürüyüşe devam edebilirsiniz.
 9. Yürüyüş temposunu belirleyebilmek için ideal karpuzunun belirlenmesi gerekir.
 10. Hızınızı özellikle kademeli şekilde arttırmanız gerekir.
 11. Yürüme süresinin en az 30 dakika olacak şekilde ayarlanması gerekir.
 12. Özellikle kalp, nefes darlığı, çarpıntı, ağrı ya da baş dönmesi gibi problemler yaşanması durumunda yürüyüş bırakılmalıdır. Sağlıklı bir yaşam için yürüyüş sırasında dikkat edilmesi gerekenler oldukça önemlidir.
Etiketler
Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin

Close
Close